Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Deset tisíc domácností na Bruntálsku bude pohodlněji třídit

| zdroj: Moravskoslezský kraj0

Deset tisíc domácností na Bruntálsku bude pohodlněji třídit

„Praktické třídící sady nerozdáváme poprvé. Vloni získaly 17 tisíc sad vybrané obce na Karvinsku, letos pokračujeme v okolí Bruntálu. Statistiky nám potvrzují, že lidé v našem kraji třídí stále lépe. Každý obyvatel regionu ročně vytřídí v průměru o skoro 2 kilogramy více využitelných složek. Je vidět, že lidem životní prostředí není lhostejné, což je rozhodně dobrá zpráva,“ uvedla náměstkyně hejtmana kraje pro životní prostředí Jarmila Uvírová. Vysvětlila, že pro distribuci třídících sad byly zvoleny oblasti, kde byla podpora nejvíce potřebná. 

Největší z 30 obcí, které obdrží třídící sady, je město Rýmařov. Starosta města Luděk Šimko si sady dnes (23. 10.) symbolicky převzal na krajském úřadě. „Naše město klade na ochranu životního prostředí velký důraz. Domácnostem přispíváme až 7 apůl tisíce korun na výměnu nevyhovujících kotlů za nízkoemisní, také nabízíme dotace na zásobování pitnou vodou nebo nakládání se splaškovými vodami. Tašky na domácí třídění odpadu nám pak pomohou snížit množství směsného komunálního odpadu, což je také rozhodně přínosné,“ řekl starosta Rýmařova Luděk Šimko. Další sady poputují například do Jindřichova, Osoblahy, Oborné, Břidličné nebo Úvalna.

Náklady na pořízení třídících sad jsou rovným dílem rozdělené mezi Moravskoslezský kraj aAutorizovanou obalovou společnost EKO-KOM, a.s. „Naše společnost realizuje každoročně řadu aktivit motivujících občany k lepšímu třídění odpadu. Mezi ně patří i distribuce barevných tašek na třídění. Chceme tak občanům v kraji třídění odpadů více přiblížit a zjednodušit. Každoročně se zvyšující výtěžnost vytříděných složek odpadů jednoznačně ukazuje, že tyto aktivity dávají smysl,“ řekla ředitelka oddělení regionálního provozu společnosti EKO-KOM Martina Filipová.

Sada na třídění odpadů se skládá ze tří barevných potištěných tašek, které lze vzájemně spojit díky suchému zipu. Jejich barvy odpovídají barvám kontejnerů - žluté tašky jsou určeny na plasty, modré na papír a zelené na sklo. Pokud si lidé nejsou jistí, jak správně odpady třídit, stačí se podívat přímo na jednotlivé tašky. Podobně jako na samolepkách na barevných kontejnerech jsou také na taškách zobrazeny jednotlivé druhy plastů, papíru a skla, které je do nich možné vhazovat. Tašky jsou vyrobeny z velmi odolného omyvatelného materiálu, který zaručí jejich dlouhou životnost.

„V Moravskoslezském kraji je přes 30 tisíc barevných nádob na třídění odpadu a na nové přispíváme, brzy jich v kraji přibude dalších skoro 300. Věřím, že nové třídící barevné tašky budou lidi na Bruntálsku k třídění motivovat. Jsem přesvědčena, že všichni už vědí, kam který odpad patří, teď jde jen o to, aby byli ochotní těch pár kroků navíc k barevné popelnici udělat. Naše planeta si to rozhodně zaslouží,“ uzavřela náměstkyně hejtmana kraje Jarmila Uvírová.

Foto: Moravskoslezský kraj

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj