Den za obnovu lesa

| autor: Lesy ČR0

Den za obnovu lesa

Už tím, že zasadíte třeba jedinou sazeničku, vyjádříte svou podporu a zájem o obnovu lesů v České republice,“ vzkazuje Josef Vojáček, generální ředitel Lesů České republiky.

Celostátní akce “Den za obnovu lesa“ se koná od 10 do 16 hodin za každého počasí. Podrobnosti a lokality naleznete na www.sazimelesynovegenerace.cz.

Už několik let se potýkáme s kalamitou, jakou lesnictví nepamatuje. Krajinu obnovujeme v nebývalém rozsahu. Proto je akce zásadní pro celou společnost a potřebuje podporu veřejnosti,“ uvádí Miroslav Toman, ministr zemědělství.

Státní podnik představí na všech místech les, který už dnes sází místo uhynulých porostů. Je smíšený z několika desítek původních druhů českých dřevin, přizpůsobený měnícímu se klimatu, schopný zadržet vodu, odolnější vůči škůdcům.

Akce má široký záběr a je určena všem, kteří mají k vztah k přírodě a kterým není lhostejné, jaký les poroste příštím generacím. „Věříme, že oslovíme každého, rodiny s dětmi i ochránce přírody, studenty, turisty i sportovce. Proto jsme dali této unikátní akci podtitul Den, který nás spojí,“ dodává Vojáček.

Lidé 19. října vysadí pod vedením lesníků a studentů lesnictví tisíce dřevin, uklidí vytěžené plochy a postaví oplocenky, které sazenice ochrání před zvěří. Nářadí bude k dispozici. Účastníky čekají autogramiády známých osobností, ukázky lesní techniky i práce v lese, lesní pedagogika a půjčovny kol.

Dorazí i zástupci místních samospráv, sportovci a osobnosti kulturního a společenského života. Lesy ČR do akce zapojí všechny své tradiční partnery, Klub českých turistů, Svaz lyžařů, Junák, dobrovolné hasiče, ale i Český svaz ochránců přírody nebo Český olympijský výbor a další.

Obnova lesů

Umělá obnova lesa představuje přibližně 75 % z celkové obnovy lesa, přirozená obnova pak činí 25 %. Ročně se v celé ČR obnoví les zhruba na 26 000 ha. Vlivem extrémního počasí – tepla a sucha – uhyne na různých lokalitách 25–40 % čerstvě vysazených mladých stromků.

Lesy ČR svůj semenářský závod v Týništi nad Orlicí vybavily optickým strojem za 4,1 milionu Kč. Stroj za hodinu protřídí až 150 kilogramů naklíčených bukvic. Podle ředitele lesního a vodního hospodářství Lesů ČR Vladimíra Krchova dosud LČR pro síje připravovaly obvykle dva tisíce kilogramů bukvic za sezónu. Nyní je to až pětinásobně více.

Foto: zdroj Lesy ČR, archiv redakce

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Nadace partnerství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.