Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Den boje proti suchu a rozšiřování pouští - opatření MŽP

| autor: MŽP0

Den boje proti suchu a rozšiřování pouští - opatření MŽP

Aktuálně se dle informací ČHMÚ letošní sucho vyvíjí následovně: téměř 46 % pramenů hlásí stav silného či mimořádného sucha. Koncem května došlo k mírnému vylepšení vlhkosti půdy, ale s postupným oteplováním  se opět zvyšuje výpar. Nejsušší oblasti se nacházejí na středním a horním povodí Vltavy, Berounky, Labe, na Tachovsku, a na Moravě v okolí Jevíčka. Podle vyhodnocení podzemních vod se 30 % mělkých vrtů pohybuje na úrovni silného až mimořádného sucha. Celkově je hodnocen stav podzemních vod u mělkých vrtů v ČR jako mírně podnormální. Vzhledem k předpovědi počasí očekáváme mírný pokles stavu podzemních vod i půdní vlhkosti. Hladiny vod budou setrvalé nebo mírně klesající.

Pro opakované suché roky v řadě jsou klíčové projekty, které přinášejí okamžitý efekt. Ministerstvo životního prostředí proto nabízí obcím dotace, za které se jen za poslední rok napojilo na nové zdroje pitné vody nebo posílilo vrty v obcích téměř pro 150 tisíc obyvatel. Dalších více než 200 tisíc lidí by to mělo být už letos. S připraveností na sucho pomáhá obcím i domácnostem také program Dešťovka. Obcím na hospodaření s dešťovou vodou a její návrat do krajiny stále nabízí až 800 milionů korun, domácnostem je k dispozici ještě více než 100 milionů korun na hospodaření s dešťovou i šedou vodou v domácnostech.

Pokračují i realizace projektů na zadržování vody v krajině. Aktuálně jde o 4 miliardy korun na boj se suchem. Na přírodě blízké projekty zaměřené na přirozené funkce krajiny, zadržování vody v krajině a zlepšování bilance podzemních vod ještě do roku 2020 poputují čtyři miliardy korun z evropských fondů. Přes sedm miliard investic již rezort životního prostředí investoval na vybudování tůní, mokřadů, nové zeleně, rozlivů řek, úpravy toků a dalších více než šesti tisíc projektů. A jak to vypadá, když sucho a rozšiřování pouští mění dějiny, se mohou zájemci podívat na výstavě Voda a civilizace na pražské Kampě. Unikátní snímky od Austrálie, přes Evropu a Afriku až po Grónsko a Ameriku prezentuje volně přístupná venkovní expozice až do 26. června. Cílem výstavy je oslovit širokou veřejnost a ukázat klíčový význam vody pro existenci člověka od pravěku po dnešek, včetně přehledu současné situace a možných budoucích scénářů vývoje.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy