Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Databáze Adapterra Awards: Projekty k záchraně české krajiny

| autor: Lenka Zemanová, Nadace Partnerství/ Adapterra Awards0

Databáze Adapterra Awards: Projekty k záchraně české krajiny

Další části země to kvůli klimatickým změnám a necitlivému přístupu k přírodě čeká během několika let. Existují však efektivní, a hlavně jednoduché způsoby, jak tomu zabránit. 

Představitelé samospráv i soukromí investoři se mohou inspirovat projekty, které sdružuje nová internetová databáze Adapterra Awards. Iniciátorem je brněnská Nadace Partnerství, která se rozhodla na jednom místě shromáždit množství zajímavých opatření z celé republiky. Částečně je věnovaná pozornost i záchraně zemědělstvím zdevastovaných lokalit. Příkladem může být například obnova tradičního způsobu hospodaření u vesničky Blatnička na jižní Moravě. Voda se tam bez problémů vsakuje do půdy a neodtéká pryč. Úrodná půda je rovněž chráněná před větrnou erozí. Do lokality se vrátil hmyz, čejky nebo volavky. Stačilo přitom málo. Rozdělit celých 65 hektarů zemědělské monokultury na menší plochy, na kterých se střídají nenáročné sady s ornou půdou a zatravněnými pásy.

Nedaleko Jaroměře se zase rozhodli pro obnovu zavlažovacích kanálů z počátku 20. století. V nivě řeky Metuje tak vznikl stálý mokřad, který poskytuje útočiště mnoha ohroženým druhům vodních ptáků i dalších živočichů. Projekt pomáhá nejen zadržovat vodu v krajině, ale od roku 2006 pomohl už třikrát zastavit povodně. Dalšími opatřeními jsou znovuoživení řeky Nivničky u Uherského Brodu, založení ptačí louky na Opavsku nebo vznik Biocentra Ostrůvek na Břeclavsku.

Vznik databáze Adapterra Awards je spjatý s prvním ročníkem stejnojmenné soutěže, která z dvanácti projektů vybere ta nejlepší opatření. Vítězové se následně vydají na zahraniční exkurzi v celkové hodnotě 300 tisíc korun, vítěz kategorie Volná krajina navíc získá 100 tisíc korun od hlavního partnera soutěže společnosti Nestlé Česko. U příležitosti vyhlášení výsledků se navíc uskuteční i konference Jak na sucho a horku – ve městě i v krajině. Plánována je na 4. listopadu v Praze. Svými přednáškami a workshopy přispějí například zástupci společnosti LIKO-S, která realizuje zelené fasády, nebo Michal Šperling z Kořenovky.cz, který proslul kořenovou čističkou vody na střeše svého domu.

Foto: zdroj Adapterra Awards

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert