Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Co nabízí UCEEB obcím a městům

| zdroj: Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze0

Co nabízí UCEEB obcím a městům

Dostatek vlastní tepelné a elektrické energie pro místní úřad, hasičskou zbrojnici a obecní obchod mají k dispozici nepřetržitě ve dne i v noci v Mikolajicích na Opavsku. Provozují zde systém spojující výkon námi vyvinuté Mikroelektrárny WAVE s fotovoltaickými články a bateriovým úložištěm, který by mohl inspirovat i jiné starosty.

Jedná se o významný přínos pro krizový management obce, jejíž klíčové objekty mohou zůstat v plném provozu i během výpadku dodávek z rozvodné sítě. Vysoce účinný a prakticky bezobslužný systém navíc využívá pouze obnovitelné zdroje energie, což se projevilo i na kvalitě ovzduší během topné sezony.

Kvalitní a udržitelná veřejná výstavba

Příprava a realizace stavebních projektů představuje pro veřejné zadavatele složitý a zdlouhavý proces. Každá chyba na začátku se později vrací v podobě vícenákladů. Připravili jsme proto nový standard procesu přípravy veřejných investic, aby výsledné stavby měly jak požadovanou hodnotu pro uživatele, tak byly energeticky efektivní.

V praxi byl již tento postup využit na několika typech objektů, jako jsou například školy, knihovny a kulturní centra nebo sportoviště. Metoda stojí na několika klíčových faktorech: využití participativního navrhování budov, zapojení multidisciplinárního týmu před zadáním projektové dokumentace a využití soutěže s důrazem na kvalitu stavby, nikoli jenom její cenu.

Nabízíme rovněž nové technologie pro výstavbu a rekonstrukce budov. Na trh chystáme novinku v podobě systému multifunkčních panelů MORE-CONNECT pro sanace fasád a střech starších bytových domů postavených v dobách, kdy se na spotřebu energie vůbec nehledělo. Velkou roli přitom hraje snadná montáž, kvůli níž není potřeba stavět lešení.

Komplexní rekonstrukce typického bytového domu včetně sanace fasády, střešní krytiny a potřebných technologií (vzduchotechnika, vytápění aj.) pomocí systému by proto měla trvat méně než dva týdny. Aktuálně hledáme pro pilotní instalaci panelů MORE-CONNECT v reálném měřítku menší bytový dům určený k rekonstrukci.

Chytrá města

Spolupráci s většími městy nad 10 000 obyvatel realizujeme při řešení velké šíře koncepčních otázek. Každá radnice má jiný přístup, který vychází z pociťovaných potřeb a politických priorit. Prosazujeme pojetí založené na jasném pojmenování požadovaných efektů inovací a jejich monitoringu. Urbanisté oponují územní studie a spolu s architekty a energetiky pomáhají s nastavením místních regulací a investičních záměrů.

V současnosti spolupracujeme s Prahou 2 na projektech Smart City v oblasti zavádění energetického managementu. S Kladnem probíhá spolupráce v rámci mezinárodního konsorcia na přípravě tzv. energeticky plusové čtvrti. Kromě toho se věnujeme také mapování potřeb a osvětě v menších obcích, které nevyžadují robustní technologická řešení, ale mohou těžit z cílených a dobře naplánovaných investic do inovací.

Zavádění technologií ve městech a obcích

Cílem pilotní fáze zavádění technologií v obcích a městech je demonstrace jejich funkčnosti v praxi. Pouze o takto prověřené technologie má průmysl reálně zájem a ČVUT je dále nabízí k licencování do masové výroby. V rámci internetu věcí například město Kladno využilo k měření kvality prostředí senzory vyvinuté v našich laboratořích.

Novinkou je designová sada betonového městského mobiliáře „Levitee“ s možností instalace inteligentních technologií. Díky použitému textilnímu betonu je lavička v porovnání s běžným betonem s tradiční výztuží mnohem lehčí, tím pádem snáze transportovatelná a zároveň může mít originálnější tvarování. Kromě pohodlného krátkodobého odpočinku může uživateli nabít prostřednictvím USB konektoru telefon, poskytnout připojení mobilních zařízení k Wi-Fi a ještě měřit kvalitu ovzduší pomocí různých čidel dodávaných podle přání koncového zákazníka. Lavička by měla být od letoška k vidění na několika místech v Praze.

V případě, že byste se o výše uvedených projektech chtěli dozvědět více, kontaktujte prosím Michala Kuzmiče (michal.kuzmic@cvut.cz)

Foto: UCEEB

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM