Reklama

8. 6. 2019  |  Odpady  |  Autor: Hana Tomášková

Co je slow fashion, tzv. pomalá móda

Pomalá móda vznikla v reakci na tzv. rychlou módu. Slow fashion klade důraz na řemeslnou dovednost, kvalitu a tradici s respektem k biodiverzitě a lidským právům.

Je na čase zpomalit,“  říká propagátorka udržitelné módy Kate Fletcher, „Musíme zvážit skutečné náklady, které platíme, když preferujeme kvantitu nad kvalitou.“

Rychlá móda je charakteristickým znakem dnešního textilního a oděvního průmyslu. Zrychlená je výroba, od sledování prodeje elektronickými pokladnami po možnost změnit vzorek nebo designový náčrtek na hotový výrobek za pouhých 12 dní. A rychlá je i spotřeba - nedávná zpráva odhalila, že lidé kupují o třetinu více oděvů než před čtyřmi lety.

Tkanina v super-levném rychlém módu se však vyrábí i používá podobně jako jakýkoliv jiný oděv. Vyrobit vlákno trvá stejně dlouho. Procesy spřádání, pletení nebo tkaní, vyčištění, bělení, barvení, potisk, stříhání a šití jsou stejné nebo podobné. Nakupování a praní oděvu zabere stejné množství času bez ohledu na to, jak rychle se módní novinka dostane z předváděcího mola na prodejnu.

Rychlá móda opravdu není o rychlosti,“ upozorňuje Kate Fletcher, „Je o chamtivosti: prodávat více, vydělávat více peněz.“ Čas je jen jedním z faktorů výroby. Spolu s prací, kapitálem a přírodními zdroji je bezohledně semlet v kolotoči honby za maximálním ziskem. Ale rychlost není zadarmo. Zajistit krátké dodací lhůty a levné oblečení je možné pouze díky nadměrnému zatěžování pracovních sil a přírodních zdrojů.

Pomalá móda není opakem rychlé - neexistuje dualismus - ale jde o jiný přístup, ve kterém jsou návrháři, kupující, maloobchodníci a spotřebitelé více informováni o dopadech výroby na zaměstnance, komunity a ekosystémy.

Pomalá móda umožňuje dodavatelům plánovat objednávky, předpovídat počty potřebných pracovníků a investovat v dlouhodobém horizontu,“ říká  Kate Fletcher.

Je o volbě, informacích, kulturní rozmanitosti, identitě a zejména o rovnováze. Rychlá móda, tak jak existuje dnes, takovou rovnováhu nemůže zajistit. Je odpoutána od reality, stojí na nízkých mzdách, nucených přesčasech a ignoruje změny klimatu.

Pomalá móda je letmým pohledem na jinou - a udržitelnější - budoucnost textilního a oděvního průmyslu. Je to příležitost pro podniky, aby ve stejné míře respektovaly pracovníky, životní prostředí a spotřebitele.


 

Zdroj: The Ecologist


 

Foto: ilustrační/ Pixabay

© Ekologie v praxi, z.s. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI