Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

ČIŽP: Znečištění potoka Olešná

| zdroj: ČIŽP0

aktuality.jpg
zdroj: ČIŽP

V souvislosti s havárií, při níž byl znečištěný potok Olešná a hlavní odvodňovací zařízení, provedla následně Česká inspekce životního prostředí v daném areálu několik kontrol, jejichž výsledkem bylo zjištění řady pochybení a porušení vodního zákona.

Ještě při těchto kontrolách se projevily důsledky havárie - černé zbarvení na hladině a pěna. A protože se za existenci provozu zdaleka nejednalo o ojedinělé pochybení, sáhla inspekce k poměrně tvrdému postihu společnosti Mayr-Melnhof Holz Paskov s.r.o. v podobě pokuty ve výši necelých 300 tisíc korun, která nabyla právní moci 11. srpna.

Obviněná firma úmyslně vypouštěla silně znečištěné odpadní vody včetně kalu z retenční nádrže volně do terénu, odkud odtékaly do povrchových vod - hlavního odvodňovacího zařízení a vodního toku Olešná. Zákonnou povinnost porušila tato společnost i tím, že jako původce havárie neprodleně neohlásila havárii Hasičskému záchrannému sboru nebo Policii České republiky, případně správci povodí. Vypouštěné odpadní vody obsahovaly značné množství černého kalu, který sedimentoval v toku. Nerozpuštěné látky s hustotou vyšší než má voda se v klidnějších úsecích vodních toků usazují a zanášejí koryto. Současně zhoršují prosvětlení vody.

„V silnějších vrstvách usazených kalů obsahujících organické látky probíhají pomalejší anaerobní rozkladné procesy, neboť k nim nemá přístup okysličená voda. Do vody se pak v podobě bublin uvolňuje oxid uhličitý a metan,“ vysvětluje ředitel Oblastního inspektorátu v Ostravě Karel Kozubek a dále upřesňuje, že současně došlo do značné míry k ovlivnění barvy vody. „Skutečnost, že byl uvedeným přestupkem porušen chráněný zájem, zvyšuje závažnost přestupku,“ uvádí Kozubek

Předmětem výroby společnosti Mayr-Melnhof Holz Paskov je pilařská výroba řeziva – opracování, zpracování a impregnace dřeva. V námitkách k protokolu uvedla, že vyčerpávání vod z retenční nádrže prováděla od začátku její realizace. Doba trvání přestupku tak rovněž zvyšuje závažnost přestupku.  Vzhledem k tomu, že obviněný jako původce havárie tuto havárii neprodleně neohlásil, došlo ke zpoždění zahájení prací na odstranění jejich následků s dopadem na rozsah negativního ovlivnění povrchových vod odvodňovacího zařízení a vodního toku Olešná. Povinnosti obviněného ohlásit havárii jsou jednoznačně stanoveny rovněž v Havarijním plánu

„Společnosti výrazně přitěžuje i skutečnost, že přestupky spáchala opakovaně,“ upozorňuje ředitel ostravského inspektorátu. Od roku 2013 byl obviněný již čtyřikrát původcem havárie. Rozhodnutím ČIŽP z dubna roku 2019 byla obviněnému uložena pokuta ve výši 680 tisíc korun za nedovolené vypouštění organicky silně znečištěných odpadních vod do vod povrchových. Předchozím rozhodnutím z května roku 2017 pak byla obviněnému uložena pokuta ve výši 280 tisíc korun za přestupek vodního zákona. A ještě dříve v minulosti, v listopadu roku 2013 došlo ke znečištění vodního toku Olešná spojeného s úhynem ryb, které bylo způsobeno nedovoleným vypouštěním odpadních vod. I z tohoto pohledu je podle inspekce pokuta ve výši 290 tisíc korun přiměřená.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva