Čistírna odpadních vod pro Bílovec a Velké Albrechtice bude mít větší kapacitu

| zdroj: SmVaK Ostrava0

Čistírna odpadních vod pro Bílovec a Velké Albrechtice bude mít větší kapacitu

Díky tomu bude možné napojit domácnosti z Velkých Albrechtic a části Bílovce - Staré Vsi. Hotovo by mělo být do konce příštího roku.

„S rozvojem výstavby v oblasti a rozšiřováním kanalizační sítě přestala kapacita provozu odpovídat současným potřebám. Čistírna je látkově i hydraulicky přetížena, proto jsme se rozhodli přistoupit k jejímu výraznému zkapacitnění. Je to krok s pozitivními dopady na životní prostředí, protože se dále zlepší parametry vyčištěné vody směřující do Bílovky, ale také krok vstříc stávajícím i novým obyvatelům v lokalitě, kteří se budou moci na systém nově napojit,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

Během stavby bude vybudována nová dosazovací nádrž. Bude zlikvidována skládka zeminy a postavena nová dmýchárna. Nové bude také kalové hospodářství.
V technologické části budou dodány nové česle do nátokového žlabu, budou instalovány nové provzdušňovací elementy v obou aktivačních nádržích, rekonstruováno bude technologické zařízení dosazovacích nádrží, nová budou dmýchadla nebo technologické zařízení kalového hospodářství. Instalováno bude také moderní elektrovybavení a systém měření, regulace a řízení celého provozu.

Čistírna odpadních vod pro Bílovec a Velké Albrechtice byla postavena v roce 1996 a naposledy byla rekonstruována v roce 2006. Aktuálně dokáže vyčistit více než 400 tisíc metrů krychlových odpadní vody za rok. Je projektována na maximální hodinový průtok 162 metrů krychlových odpadní vody.

Slovníček pojmů

Česle – technologické zařízení sloužící k odstranění plovoucích nečistot v odpadní vodě. Zachycené nečistoty se nazývají shrabky.

Mechanická část čistírny – první část čistírny při přítoku odpadní vody ze stokové sítě. Lapák štěrku, česle a lapák písku, usazovací nádrž, kde se odstraňují hrubé plovoucí nečistoty a nerozpuštěné látky

Biologická část čistírny – následuje po mechanické části. Pro odstranění znečištění jsou využívány bakterie, součástí je aktivační a dosazovací nádrž.

Míchadlo – zajišťuje promíchání aktivační směsi (odpadní voda, aktivovaný kal) tak, aby docházelo k efektivnímu odbourávání organických nečistot v mechanicky předčištěné odpadní vodě.

Aerační elementy – slouží k míchání a provzdušňování odpadních vod v aktivačních nádržích v biologické části čistírny.

Aktivační nádrž – srdce čistírny odpadních vod, aerobní bakterie za přístupu vzduchu, který je do nádrží stále vháněn, ve svém metabolismu odstraňují 99 % organického znečištění vody.

Dosazovací nádrž – dochází v ní k oddělení vyčištěné vody a aktivovaného kalu, který sedimentuje. Vyčištěná voda odtéká zpět do přírody.

Foto: SmVaK Ostrava