Čistá Vysočina – přírodě se letos ulevilo o dalších 100 tun odpadků

| autor: Kraj Vysočina0

Čistá Vysočina – přírodě se letos ulevilo o dalších 100 tun odpadků

„Krajská správa a údržba silnic Vysočiny od více než 2 200 km silnic I., II. a III. třídy odvezla 68,1 tun odpadků. Podle informací zaslaných pověřenými obcemi se dalších více než 23 tun svezlo z přihlášených silnic v majetku obcí,“ uvedl Martin Hyský, krajský radní pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí. Akci Čistá Vysočina realizuje Kraj Vysočina v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21.

Lidé, kterým není lhostejné životní prostředí kraje, ve kterém žijí, usedli také do loděk a společně vyčistili břehy a tok v některých úsecích řeky Sázavy. Zde nashromáždili dalších 9 tun různého smetí, a věcí, které do vody rozhodně nepatří. Celkem tedy letošní dobrovolníci přírodě na Vysočině ulehčili o 101 tun odpadků. Vloni se podařilo posbírat 73 tun, v roce 2017 to bylo 82 tun a před třemi lety dokonce 104 tun. Nejčastěji se objevovaly obaly od potravin, plechovky, skleněné a plastové lahve od nápojů, krabičky od cigaret, ale i pneumatiky, stavební odpad nebo části koberců. „Do jedenáctého ročníku se letos přihlásilo více než 24 000 dobrovolníků, což je o dvě tisícovky více než v minulých letech. Byl také zaregistrován větší počet kilometrů silnic a lokalit. Stále více se však projevuje narůstající tranzitní nákladní doprava, která nám v této souvislosti dělá nemalé starosti. Všem dobrovolníkům, kteří v předvelikonočním termínu vyrazili do terénu, patří ještě jednou velké poděkování,“ doplnil Martin Hyský.

Akce Čistá Vysočina má určitě význam a přispívá ke zlepšení stavu životního prostředí v našem kraji.FOTO: Archivy aktivních spolků a jednotlivců a společnosti Bosch Diesel Jihlava

Čistá Vysočina

Úvodní foto: ilustrační/ Pixabay