Chytrý kraj tvoří chytré projekty. Usnadní tak lidem život

| zdroj: Liberecký kraj0

Chytrý kraj tvoří chytré projekty. Usnadní tak lidem život

„Technologie se staly běžnou součástí našich životů a každodenně se setkáváme s nabídkou nových aplikací a řešení, která nám poskytují množství užitečných dat, pomáhají odbourávat rutinní práci a šetří náš čas,“ prohlásila Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje pro rezort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova.

Tyto možnosti proto lze podle ní dobře využít pro prospěch lidí i kraje jako celku. „Chceme být rychlejší, šetrnější a důmyslnější v tom, jak poskytujeme služby v dopravě, zdravotnictví, sociálních službách, vzdělávání či veřejné správě, stejně jako v péči o životní prostředí či podpoře ekonomického rozvoje. Technologie, a podotýkám, že nejen ty informační a komunikační, nám v tom mohou výrazně pomoci,“ doplnila radní.

V současné době sucha kraj usiluje také o to, aby se chytře hospodařilo s vodou. První vlaštovky tu již jsou — kupříkladu na Obchodní akademii v České Lípě hodlají mnohem více využívat odpadní a dešťovou vodu.

„Chytrá řešení a technologie jsou trendy současné doby, které Liberecký kraj intenzivně podporuje. Kromě toho může českolipský projekt posloužit coby zdroj inspirace pro jiné školy, krajské příspěvkové organizace či objekty, které kraj vlastní. Naplňujeme tak právě naši koncepci Chytřejší kraj,“ řekla Radka Loučková Kotasová.

Liberecký kraj na schválenou koncepci Chytřejšího Libereckého kraje navázal a nyní zahájil práce na vytvoření jejího akčního plánu. Vedle již existujících projektových záměrů se podařilo přijít s množstvím dalších přínosných nápadů. Akční plán se bude podrobně zabývat osmi tématy.

V oblasti dopravy dojde k rozpracování záměru shromažďovat dopravní data z individuální a veřejné hromadné dopravy proto, aby se zlepšila informovanost o dopravě a jejím plánování; u životního prostředí je v plánu zaměřit se na vybavení krajských budov a majetku inteligentním systémem hospodaření s energiemi.

Samotný krajský úřad připraví pro občany systém on-line sledování podaných úředních dokumentů, rovněž zlepší systém datové architektury, který umožní účinnější správu, poskytování a především vyhodnocování dat.

Kraj chce rovněž připravit obyvatele na to, jak bude vypadat a jaké potřeby bude mít trh práce v budoucnosti a pracovat na zlepšování dovedností žáků na krajských školách v oblasti digitální ekonomiky, IT dovedností a podobně.

Akční plán koncepce Chytřejšího Libereckého kraje zpracovává Agentura regionálního rozvoje. Podrobnější informace se nalézají na webové stránce https://regionalni-rozvoj.kraj-lbc.cz/page1874/rozvojove-dokumenty-strategie-rozvoje-lk-a-program-rozvoje-lk/koncepce-chytrejsi-liberecky-kraj.

Foto: Liberecký kraj