Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

České Budějovice: Horkovody snižují tepelné ztráty i zlepšují životní prostředí

| zdroj: Teplárna České Budějovice0

České Budějovice: Horkovody snižují tepelné ztráty i zlepšují životní prostředí

Dýchá se vám i při podzimní inverzi v českobudějovické kotlině bez problémů? Pak je to i díky městské teplárně a její soustavě centrálního zásobování teplem. Vedle odsíření svých uhelných kotlů firma systematicky modernizuje i distribuční síť. Tím, že staré parovody nahrazuje ve vybraných lokalitách horkovody, klesá i spotřeba uhlí a do ovzduší míří méně spalin. Jak je to možné?

V horkovodech se využívá nižší teplota rozváděné vody a potrubí je lépe izolované. Na trasách se proto tepelné ztráty snižují až o 15 procent a v důsledku je potřeba vyrobit méně tepelné energie. Takové investice sice stojí stamiliony, ale úspory jsou značné – přes 200 terajoulů tepla ročně. Tím klesl roční objem emisí zhruba o 140 tun. Nespálené uhlí znamená i finanční úspory. Stručně řečeno – nehospodaří-li se efektivně, nelze mít konkurenceschopné ceny.

„Naším cílem je vybudovat systém dálkového vytápění, který odpovídá 21. století, včetně doprovodných služeb. Využití horkovodních sítí ale musí dávat technický a ekonomický smysl,“ říká Václav Král, předseda představenstva budějovické teplárny.  

Původní parovody zásobovaly teplem a parou hlavně průmyslové podniky a tomu odpovídala jejich velikost. S lety tepelné ztráty rostly a klesala spolehlivost. Proto začala přestavba rozvodů. Dnes mají České Budějovice jednu z nejdelších sítí horkovodů, měřící už téměř 30 km. Ta také umožní využívat bezemisní teplo z jaderné elektrárny Temelín. Do ovzduší se pak ročně nevypustí 80 tisíc tun oxidu uhličitého.

„Při plánování rozvoje a modernizace nám hodně pomáhá průběžný audit stavu a provozu distribuční sítě. Máme data o jejím stáří, počtu poruch, stavu izolace a tím i o tepelných ztrátách. Umíme určit riziková místa a zvýšit bezpečnost dodávek,“ dodal Martin Žahourek, člen představenstva městského podniku.  

Foto: Teplárna České Budějovice

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert