Na odborném semináři Inovace a udržitelnost v rekonstrukcích rodinných a bytových domů představili zástupci Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) a KPMG společnou studii, která detailně analyzuje stav bytového fondu v České republice včetně vlivu energeticky úsporných renovací na výdaje za energii a možnosti využití dotační podpory.
Zásadní prostor pro úspory
Podle studie utratily v roce 2022 domácnosti v ČR za energie 190 mld. Kč. Domácnosti spotřebují 18 MWh ročně na bydlení, z toho protopí 13 MWh ročně. Podíl domácností na celkové spotřebě energie v ČR činí 31 %, což je více než podíl průmyslu. Podle prognózy vzroste spotřeba elektřiny do roku 2050 o polovinu.
„Podle detailních propočtů pro různé modelové situace se renovace vyplatí, protože i při splácení úvěru dochází k celkové finanční úspoře. K tomu je třeba přičíst ještě zvýšení životního komfortu, zhodnocení nemovitosti a snížení emisí,“ říká Milan Pospíšil ze SSČS s tím, že stavební spořitelny podporují energeticky úsporné rekonstrukce, a to jak dotačním poradenstvím, tak zvýhodněnými úvěry.
Studie zkoumala stav rodinných a bytových domů v ČR. Více než polovina obyvatel žije v bytech postavených před rokem 1980, které od té doby neprošly renovací. Dva miliony bytů nemají zateplené stěny, jeden milion bytů nemá izolační okna, 700 tisíc bytů nemá vůbec žádný způsob zateplení.
„Abychom dokázali zrychlit tempo renovací, je potřeba dostatečně informovat a motivovat nejen majitele samotných nemovitostí, ale také vytvořit platformu pro sdílení příkladů dobré praxe napříč odbornou veřejností,“ uvádí Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy.
K renovacím přispívají dotace i poradenství
„Při provedení komplexní energetické rekonstrukce a čerpání dotace Nová zelená úsporám Oprav dům po babičce se návratnost prostředků vynaložených na renovace pohybuje typicky kolem 5 let, v dalších letech už energetické úspory představují pro rodinný rozpočet prostředky navíc,“ uvádí Ondřej Židek ze společnosti DEKPROJEKT.
Komentáře