Černé odběry: PVK nafakturovaly za pololetí částku přes milión korun

| autor: PVK0

Černé odběry: PVK nafakturovaly za pololetí částku přes milión korun

V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce. Ve stejném období roku předchozího to bylo 2,3 miliónu korun.„Celkem jsme prošetřili 260 případů černých odběrů vody a produkce odpadních vod,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.

U černých odběrů vody firma prošetřila 108 případů a prokázala jich 78 procent. Nejčastěji se vyskytovala neoprávněná manipulace s vodoměrem (65 %) a neměřená odbočka před vodoměrem (13 %).

Z celkových 152 případů nelegálních produkce odpadních vod jich pracovníci PVK prokázali 76 procent, dalších 14 procent případů je stále v šetření. „V drtivé většině případů se jednalo o nepřihlášenou kanalizační přípojku či přímé napojení do revizní šachty,“ řekl Mrázek.

PVK vytipovávají potenciální černé odběry kontrolou odběrných míst z vlastní databáze. Pokud stávající smlouva na vodné neobsahuje ujednání o odvádění odpadních resp. srážkových vod kanalizací pro veřejnou potřebu, provedou v nemovitosti kontrolu. PVK také kontroluje objekty, které nejsou v její databázi (jedná se o vlastní studně) s ohledem na napojení do veřejné kanalizace. Do soukromých objektů zaměstnanci PVK vstupují vždy za přítomnosti vlastníka objektu. PVK žádají i příslušný místní úřad (státní stavební dohled) o případnou pomoc. Stav vypouštění odpadních vod zjišťuje PVK také pomocí kamerového průzkumu a speciálních úkonů.

Na základě přešetření PVK stanoví výši způsobené škody. Pokud nelze objektivně zjistit dobu užívání, ani ji stanovit pomocí stavebních úřadů nebo dodavatelských organizací a užívání nemovitosti trvá delší dobu, doba trvání podle zákona o vodovodech a kanalizací se vypočítává. U fyzických (nepodnikajících) osob jsou to tři roky zpětně od data zjištění neoprávněného vypouštění. U fyzických (podnikajících) a právnických osob čtyři roky zpětně.

PVK provozují vodovodní síť v délce 3 539 kilometrů, délka vodovodních přípojek činí 863 kilometrů. Kanalizační síť měří 3 697 kilometrů a délka kanalizačních přípojek dosahuje 996 kilometrů.

Foto: ilustrační/ redakce archiv