Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Ceny emisních povolenek prudce rostou, aktuálně jsou nejvýše od podzimu 2008

| autor: oEnergetice0

Ceny emisních povolenek prudce rostou, aktuálně jsou nejvýše od podzimu 2008

Ceny emisních povolenek se včera opět vrátily nad hranici 25 EUR/t CO2, na které se pohybovaly naposledy na konci ledna letošního roku. Od té doby jejich cena padala až k několikaměsíčnímu minimu 18,7 EUR/t CO2, kterého dosáhla 21. února 2019. Od uvedeného únorového minima tak cena povolenek vzrostla zhruba o 40 %.

Vývoj spotové ceny emisních povolenek za posledních 11 let. Zdroj: sandbag

Vývoj spotové ceny emisních povolenek za posledních 11 let. Zdroj: sandbag

Na poslední prudký nárůst ceny má dle analytiků značný vliv zejména snižující se šance na tzv. tvrdý brexit, tedy vystoupení Velké Británie z Evropské unie bez dohody.

Stejně jako v loňském roce může být růst z posledních týdnů podpořen také blížícím se datem pro odevzdání povolenek za předchozí rok (30. duben) a s tím spojenou vyšší aktivitou spekulantů, kteří se snaží vyhnat jejich cenu nahoru.

Pojistka proti budoucímu pádu ceny

Proti budoucímu propadu ceny by měla působit tzv. rezerva tržní stability (Market Stability Reserve – MSR), která byla zavedena k 1. lednu 2019.

Působením MSR dochází v rámci primárních aukcí probíhajících v prvních 8 měsících letošního roku ke snížení draženého objemu emisních povolenek o 265 milionů, což je 16 % množství povolenek v oběhu ke květnu loňského roku. Stanovení objemu dražených povolenek pro zbytek letošního roku proběhne na základě kvantifikace objemu povolenek v oběhu v květnu letošního roku.

Celkově má MSR v letech 2019-2023 snižovat objem povolenek v oběhu o 24 % ročně.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS