Cena vody včetně DPH zůstala v Praze na stejné výši

| zdroj: PVK0

Cena vody včetně DPH zůstala v Praze na stejné výši

Pražané tedy nadále za tisíc litrů vody zaplatí 94,09 korun včetně 10% DPH. „Od května klesá DPH z patnácti na deset procent. Tento pokles však město využije na zvýšení finančních prostředků na investice,“ vysvětlil tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.

Nájemné z ceny 94,09 Kč nově činí 34,23 korun, což je o 3,76 korun více, než bylo v kalkulaci ceny od letošního ledna.

„Prahu čekají v následujících letech zásadní investice. Například obnova páteřních vodovodních řadů z Káranské vodárny, rekonstrukce významných vodojemů, rekonstrukce druhé poloviny Ústřední čistírny odpadních vod a právě probíhající modernizace úpravny vody v Podolí,“ uvedla Hana Kletečková, tajemnice Pražské vodohospodářské společnosti.

Nárůst financí na investice do vodohospodářské infrastruktury schválila již v loňském červnu Rada Hlavního města Prahy v rámci Střednědobého investičního plánu pro roky 2020 – 2024.  Dle tohoto plánu by měly investice do vodohospodářské infrastruktury dosáhnout mezi lety 2020 a 2024 více než 16 miliard korun. Zvýšená nutnost investic vyplývá z historického podfinancování vodárenské infrastruktury v Praze.

Cena vodného a stočného v Praze ve spotřebním koši Pražanů představuje 1,4 % čistého příjmů domácností. Průměrný Pražan utratí za vodné a stočné měsíčně přes 300 korun, což je zhruba 10 korun denně.

Struktura ceny vody od 1. 5. 2020:

Cena bez DPH

Cena s 10% DPH