Celkem 1 923 aeračních elementů vymění na čistírně odpadních vod v Českých Budějovicích

| zdroj: ČEVAK a.s.0

CEVAK
zdroj: ČEVAK

Druhá biologická linka čistírny České Budějovice získá nový systém provzdušňování, který je důležitý při čištění odpadní vod. Obnova první linky byla dokončena již v loňském roce.

V nádržích vymění technici celkem 1 923 aeračních elementů. Pod tímto názvem si mohou lidé představit zařízení, které zajišťuje provzdušňování vody v procesu jejího čištění. Okysličování vody napomáhá životu mikroorganismů, které při čištění odpadních vod hrají klíčovou roli.

„Původní, patnáct let staré technologické vystrojení biologické linky se již nacházelo na hranici životnosti. Proto jsme jako vlastník čistírny rozhodli o této investici za téměř 11 milionů korun,“ vysvětlil náměstek primátorky Petr Maroš. (Cena je bez platné sazby DPH).

„Součástí prací je i obnova souvisejících technologických zařízení, jako jsou ponorná míchadla, čerpadla, úprava hrazení přepadu nebo desková stavítka a také nezbytné elektroinstalační práce. Nové aerační elementy zajistí lepší využití kyslíku ze vzduchu, minimální tlakové ztráty a tím i úsporu energie,“ uvedl Jiří Lipold, technický ředitel společnosti ČEVAK a.s.

Připomněl, že první ze dvou biologických linek má stejnou obnovu již za sebou. Dokončena byla v loňském roce.

Samotné výměně bezmála dvou tisíc elementů, kterou v nejbližších dnech zahájí externí dodavatelská firma, předcházelo odstavení a vyčištění všech šesti nádrží druhé biologické linky. To dokončují zaměstnanci provozovatele vodohospodářského majetku společnosti ČEVAK a.s. v těchto dnech.

„Pro představu, většinu nádrží hlubokých šest a půl metru čistili naši zaměstnanci ručně pomocí tlakové vody, zbytek kalu bylo třeba odsát. V jedné z nádrží jsme mohli použít malý nakladač, který na dno spustil jeřáb,“ nastínil Jiří Lipold.

Do provozu se druhá biologická linka čistírny vrátí v druhé polovině června.

Českobudějovická čistírna odpadních vod je největší v Jihočeském kraji. Přitékají sem odpadní vody

cevak2

nejen z Českých Budějovic, ale i z okolních obcí, jako je například Rudolfov, Hosín, Borek, Dobrá Voda nebo Srubec. V těchto městech a obcích žije celkem 115 tisíc obyvatel, čistírna však zpracovává i odpadní vody z celé řady průmyslových podniků. Denně na čistírnu přiteče zhruba 34 tisíc metrů krychlových odpadní vody, což je v přepočtu 400 litrů za vteřinu.