Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Build back better

| zdroj: SMO ČR0

drops-5400831_640
zdroj: pixabay

V posledních padesáti letech se přírodní jevy související s klimatem, jako jsou extrémní větry a povodně, stávají stále častějšími a ničivějšími, což způsobuje vážné škody na majetku, ekonomických prostředcích a blahobytu občanů.

Jak vysvětluje Rozvojový program OSN z roku 2019, předpokládá se, že hlavním cílem obnovy po katastrofě je obnova lidského blahobytu – kvality života. Zaměření na štěstí postižených jednotlivců a rodin je při obnově po katastrofě nesmírně důležité. Jakákoli technická, hospodářská, politická a sociální obnova se nakonec podle své úspěšnosti pozitivně nebo negativně odrazí v blahobytu jedinců, rodin a obcí.

Build Back Better (BBB) je strategie zveřejněná jako součást Sendaiského rámce, která byla široce přijata za účelem dosažení dlouhodobé, účinné a udržitelné obnovy po katastrofách. Hodnocení obnovy po katastrofách je zásadní pro lepší pochopení obtíží a nedostatků, které se vyskytly během procesu obnovy, a pro lepší podporu politik snižování rizika katastrof a investic.

BBB je udržitelná, střednědobá a dlouhodobá obnova odolných kritických infrastruktur, služeb, bydlení, zařízení a zdrojů obživy, které jsou nezbytné pro naplnění potřeb obyvatel a vlastníků a pro plné fungování komunity nebo společnosti postižené katastrofou, v souladu se zásadami udržitelného rozvoje a tak, aby se zabránilo budoucímu riziku katastrof nebo se toto riziko snížilo. Lepší pochopení procesu obnovy po katastrofách může zlepšit připravenost před katastrofou a řízení po ní, a dokonce může sloužit jako příležitost pro „lepší obnovu“ a snížení potenciálních ztrát způsobených budoucími katastrofami.

Cílem strategie “Build Back Better” (BBB) je nejen obnovit, ale také vylepšit to, co bylo zničeno, a také zlepšit podmínky života obyvatel a připravit se na budoucí katastrofy, zároveň aby byly dodržovány principy udržitelnosti.

Zde jsou hlavní principy této strategie:

Resilience a udržitelnost: BBB se snaží zajistit, aby nové budovy a infrastruktura byly odolnější vůči budoucím katastrofám a měly menší dopad na životní prostředí. Počítá také s tím, že klimatická změna nejspíš povede k dalšímu zvyšování extremity počasí. Resilience je chápána jako adaptivní, kreativní a pružná forma odolnosti.

Zapojení komunity: Místní komunity a stakeholdeři z nich vycházející jsou aktivně zapojeni do procesu obnovy, což zajišťuje, že jejich potřeby a názory jsou dostatečně zohledněny a jejich kapacity a tvořivost využity.

Inovace a technologie: Využívání moderních technologií a inovativních přístupů k obnově, jako jsou ekologické stavební materiály a chytré (smart) a zároveň resilientní systémy řízení.

Ekonomická obnova: Podpora místní ekonomiky a vytváření pracovních příležitostí během a po procesu obnovy.

Tento přístup byl úspěšně použit v různých částech světa, například po zemětřesení v Nepálu v roce 2015 nebo po hurikánu Sandy v USA, v některých případech také po povodních v České republice v letech 1997, 2002 a dalších. Naneštěstí však není dosud dostatečně využíván a mnohdy je upřednostňována taktika prostého návratu k původní situaci bez patřičného vylepšení. To je ale ztracená příležitost ke zlepšení.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ