Bude lužánecký platan stromem roku? Hlasujte

| autor: Brno0

Bude lužánecký platan stromem roku? Hlasujte

Lidé pro něj budou moci hlasovat ode dneška do 25. září na webu www.stromroku.cz.

„Veřejná zeleň města Brna ve spolupráci z Odborem životního prostředí Magistrátu města Brna nominovala do letošní ankety Strom roku 2019, kterou pořádá Nadace Partnerství, právě tento památný strom platan javorolistý,“ informovala Monika Navrátilová z referátu ochrany přírody a krajiny OŽP MMB. Obr má obvod 553 centimetrů.

O vítězi se rozhodne 3. října, kdy budou slavnostně vyhlášeny výsledky. Nejoblíbenější strom získá odborné arboristické ošetření a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku v únoru 2020.

Cílem této ankety je podpora aktivních lidí v péči o zeleň v jejich okolí a představení zajímavých stromů veřejnosti. Celostátní anketa Strom roku je vyhlašována od roku 2002. Od té doby obdržela Nadace Partnerství 1 378 návrhů stromů a do finále jich postoupilo 204.

Park Lužánky, ve kterém se nachází nominovaný platan, je nejstarším pro veřejnost založeným parkem ve střední Evropě – jeho vznik se datuje k roku 1786. Samotný platan pak může pocházet buď z první poloviny 19. století, kdy začal být park upravován do anglického stylu, nebo je pozůstatkem výsadeb v jezuitské zahradě či pochází z dob založení parku. V každém případě jde o jeden z nejdominantnějších stromů v Lužánkách a v roce 2015 byl vyhlášen památným stromem.

Foto: ilustrační/ Pixabay