Město Brno již v minulosti realizovalo řadu projektů v oblasti nakládání s odpady a mnoho dalších je v plánu. Kroky vedoucí k udržitelnosti města Brna představil na konferenci Odpad zdrojem Petr Hladík, náměstek primátorky města Brna.
Principy cirkulární ekonomiky má město Brno definované v koaliční smlouvě. Jako zásadní vidí Petr Hladík fakt, že Brno má ZEVO (zařízení na energetické využití odpadu). ZEVO je efektivním zdrojem tepla - až 35 % tepla dodávaného do sítě centrálního zásobování teplem jde právě z odpadů.
CO2 neutrální do roku 2050
Až bude dostavěn třetí kotel a štěpkový zdroj (zhruba rok 2026/ 2027), budou dvě třetiny tepla vyráběné z CO2 neutrální (jen z jedné třetiny bude Brno závislé na plynu).
Město Brno chce být do roku 2050 CO2 neutrální.
Projekty předcházení vzniku odpadu
Hlavním mottem by mělo být, že „Nejlepší odpad je ten, který ani nevznikne“.
Projekty, které Brno realizuje v rámci předcházení vzniku odpadu:
ReUse Druhý život – jedná se o projekt reUse centra, kam lidé odkládají věci, které již nepotřebují a ty jsou dále za symbolický poplatek prodávány dále. Za vybrané peníze jsou financovány městské květiny.
ReNab – projekt, kdy město sbírá na sběrných střediscích odpadů nábytek. Odbor sociální péče nábytek dále nabízí lidem, kteří jsou ve složité životní situaci
JSEM ZPĚT – projekt na podobném principu jako předchozí, ale soustředí se na elektrozařízení. Funkční elektropřístroj odborný pracovník proměří, zda není nebezpečný (neprobíjí) a přístroj putuje dále do oběhu.
ReTex –jedná se o sběr textilu
RetroUse – projekt sesoustředí se na předměty vyrobené před rokem 1989. O tyto komodity mají zájem i muzea apod.
Domácí kompostování – od roku 2010 zajistilo město rozdání zhruba 7 tisíc kompostérů svým občanům
Další kroky, na kterých Brnopracuje v oblasti nakládání s odpady:
- Předcházet vzniku odpadu
- Svézt a dobře roztřídit odpad
- Zavést první plně automatizovanou třídičku odpadů – všechny nešpinavé odpady se budou automaticky třídit. Město bude moci začít umisťovat tzv. duhové kontejnery (papír a plast dohromady). Díky kombinaci papíru a plastů zefektivní Brno svozy – ušetří tak palivo a další zdroje i emise.
- Využití zbytkového plynu na čistírně odpadních vod – rekonstrukce se prodloužila o 3 roky, nyní na zbytkový plyn po dosoušení např. budou jezdit CNG autobusy.
- Město chce bioplynovou stanici na bio a gastroodpad
- Ekologizace MHD - už dnes většina autobusů jezdí na plyn
Nutná spolupráce města a firem
Město nemůže snižovat emise bez spolupráce s významnou složkou, kterou je komerční sféra. Proto vznikla aktivita mezi městem a firmami z Brna – memorandum o spolupráci na tom, jak snižovat produkci CO2 díky konkrétním investicím.
Je libo zelenou střechu nebo fotovoltaiku?
Jako první město v ČR dává Brno dotace na zelené střechy pro všechny typy subjektů včetně komerčních firem.
Na veřejně přístupné mapě osvitu je možné na každou budovu klinknout a zjistit, zda je efektivní zde montovat fotovoltaiku či ne.
Město chce vytvořit systém, který by soukromým vlastníkům fotovoltaiky garantoval určitou výkupní cenu s tím, že elektřina by byla využita pro městské objekty.
Zapojení občanů
Neméně důležité je zapojení občanů. Kampaň priprav.brno.cz obyvatelům prezentuje, co jaké projekty město připravuje a zároveň poukazuje na aktivity, kterými se občan může do dění zapojit samostatně.
Komentáře