Brno: Město vybralo zhotovitele na dobudování kanalizační sítě v pěti městských částech

| zdroj: Město Brno0

Komise vybírala ze dvou nabídek. Nerozhodovala přitom jen cena, ale i zkušenost dodavatele s výstavbou vodovodů a kanalizací, s realizací pozemních komunikací nebo délka uzavírek významných ulic. Kanalizaci v pěti městských částech bude stavět společnost s názvem „Kanalizace Brno II“, kterou tvoří OHL ŽS, Hochtief CZ a Firesta – Fišer.

Cílem projektu dostavby kanalizace je dobudování této důležité sítě v městských částech Brno-jih, Bosonohy, Líšeň, Maloměřice a Obřany a Tuřany. „Komise hodnotila nabídky zejména s ohledem na předloženou cenu a předpokládaný čas realizace,“ přiblížil radní pro investice David Grund. Zhotovitel vyčíslil celkovou cenu na 1,09 miliardy korun.

Kdo dostaví i dvě retenční nádrže, které jsou také součástí projektu, se bude soutěžit zvlášť. „Projekt výrazně zlepší kvalitu života asi 3 000 obyvatel z pěti městských částí. Ti nebudou nuceni například vyvážet septik nebo budovat jímky. Tímto projektem rozvíjíme Brno a udržujeme v něm vysoký komfort pro jeho obyvatele. Proto budujeme základní infrastrukturu, která odpovídá standardům života v 21. století. Dostavba kanalizace napomůže i zlepšení kvality vody ve vodních tocích,“ doplnil David Grund.

Pro obyvatele pěti městských částí představuje tento projekt příslib fungující kanalizační sítě. V rámci projektu se také počítá s kompletní obnovou komunikací. V některých místech nejsou vůbec chodníky nebo legální parkovací místa, obojí se zde vybuduje nově. Přibudou i bezpečnostní prvky nebo zeleň.

Už v minulosti představitelé města intenzivně komunikovali s agenturou Evropské komise JASPERS a pro tuto stavbu je počítáno se spolufinancováním z Operačního programu Životní prostředí. „Budeme také pečlivě sledovat dopravní řešení, aby stavby co nejméně ovlivnily průjezdnost a dopravní obslužnost v dotčených oblastech,“ ujistil radní Grund.

„Dostavba kanalizace v Brně II“ je jedním ze strategických projektů města Brna. Vzešel z nutnosti zvýšit kapacitu systému odvádění odpadních a dešťových vod, ke které vede zejména nárůst počtu obyvatel města. Předpokládané celkové náklady projektu, včetně dobudování dvou retenčních nádrží dosahují asi 3,7 miliardy korun.

Foto: brno.cz