Bogatyně schválila změnu územního plánu v souvislosti s rozšiřováním dolu Turów. Kraj podá návrh na zrušení

| autor: Liberecký kraj0

Polská strana rozhodla bez vyjádření české strany. Připomínky však mělo zajistit ministerstvo životního prostředí. Hejtman Libereckého kraje Martin Půta proto dopisem požádal ministra Richarda Brabce o nápravu.

„Nedávno jsme zpracovali připomínky k plánovanému rozšiřování hnědouhelného dolu Turów. Rozhodnutí města Bogatyně a schválení jejich územního plánu nás nemile překvapilo, jelikož obsahuje i návrh rozšířit důl Turów o zhruba 14,6 hektaru směrem k našim hranicím. Ministerstvo životního prostředí tuto věc podcenilo. Proto jsme ve spolupráci s advokátní kanceláří Frank Bold připravili návrh na zrušení usnesení Rady města Bogatyně,“ uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.

Liberecký kraj se o schválené změně územního plánu města a obce Bogatyně dozvěděl ve středu 19. června na základě podnětu od společnosti Frank Bold. Ve spolupráci s touto advokátní kanceláří kraj zašle Dolnoslezskému vojvodskému úřadu ve Wroclavi do 26. června požadavek na zrušení změny územního plánu, jelikož před schválením změny nedošlo k vypořádání připomínek české strany uplatněné v procesu posuzování změny územního plánu na životní prostředí.

„K rozhodnutí o změně územního plánu Bogatyně došlo bez vyjádření české strany. Mělo ho zajistit ministerstvo životního prostředí, které v této záležitosti selhalo. Proto jsem se obrátil dopisem přímo na ministra Brabce, aby zjednal nápravu. Čekají nás další důležité kroky, abychom plánovanému rozšiřování těžby v dole Turów zabránili. Podobné selhání by si do budoucna ministerstvo životního prostředí nemělo dovolit,“ uzavřel hejtman Martin Půta.