Bioodpad z domovních kompostérů a celkový objem vytříděných odpadů obce

| zdroj: MŽP, Odbor odpadového hospodářství/ webinář Káva se SFŽP ČR0

slupky.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Budou se započítávat objemy bioodpadu zpracované přes domovní kompostéry do celkového objemu vytříděných odpadů na území obce pro potřeby doložení % třídění a následně výši poplatku za skládkování?

Dle § 59 odst. 3 zákona č. 541/2021 Sb., o odpadech je obec povinna zajistit stanovenou úroveň odděleného soustřeďování recyklovatelných složek komunálního odpadu (v roce 2025 a následujících letech alespoň 60 %, v roce 2030 a následujících letech alespoň 65 %, V kalendářním roce 2035 a následujících letech alespoň 70 % z celkového množství komunálních odpadů, kterých je v daném kalendářním roce původcem).

Jedním z druhů odpadů, který je do výše uvedených recyklovatelných složek započítáván, je biologicky rozložitelný odpad, který je produkován občany a následně vytříděn a předán k recyklaci.

V případě, že v obci bylo zavedeno používání domácích kompostérů pro nakládání s biologicky rozložitelnými materiály vznikajícími v rámci údržby zahrad a provozu domácností u občanů, není v současné době možné takto využité materiály (rostlinné zbytky) započítat do množství odpadů, které byly vytříděny (viz výše).

Nicméně tímto způsobem zároveň dochází ke snížení celkové produkce odpadu obce. Domácí kompostování taktéž nenahrazuje obecní systém třídění bioodpadů. Přístup k započítávání biologicky rozložitelných materiálů, které jsou zpracovávány v kompostérech u občanů, je řešen i na úrovni Evropské unie a MŽP bude situaci ohledně možnosti započítávat tyto materiály průběžně vyhodnocovat.

Umožnění odkládání biologicky rozložitelných odpadů občanům je jednou z důležitých součástí systému nakládání s odpady obcí, a to z důvodu, že umožňuje občanům v případě potřeby zde odkládat biologicky rozložitelné odpady i nad rámec jejich využití domácích kompostérů. Systém odděleného sběru BRO tak představuje možnost pro občany, kteří kompostéry vůbec nevyužívají, nebo v nich část vyprodukovaných bioodpadů nevyužijí.