Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Bezobalu: Díky koronaviru nezačnou lidé jíst zásadně méně nebo více

| autor: Hana Tomášková0

Bezobalu:  Díky koronaviru nezačnou lidé jíst zásadně méně nebo více

Zeptali jsme se proto Anny Veselovské z týmu Bezobalu, jak se problematika související s onemocněním COVID-19 dotýká bezobalového prodeje a zero waste stylu života.

Ovlivnila situace okolo nového koronaviru i bezobalový obchod a případně jak?

Mám za to, že současná situace se nějak dotýká každého. Do chodu našich prodejen i neziskové části se promítají jak vládní vyhlášky, tak nutnost aktivně vytvářet vlastní opatření a postupy. V uplynulých dnech jsme zavedli nadstandardní hygienická opatření, k zodpovědnosti a ohleduplnosti vybízíme i zákazníky a snažíme se jim k tomu vytvářet dostatečné podmínky. Sami nám ukázali, že o to mají zájem, spousta zákazníků například nakupovala v rouškách, ještě než to bylo povinné.
V průběhu minulého týdne (cca do 15.3.) jsme zaznamenali velký nárůst zákazníků, kteří se skutečně snažili dostatečně zásobit svoje domácnosti neobvykle velkými nákupy. S poklesem pohybu lidí po městě znatelně poklesl i počet zákazníků. Současně ti, kteří teď obchody navštěvují, nakupují znovu uvážlivěji a ve standardních objemech nákupu.Zaznamenali jste problémy s dodávkami zboží?

Logickým následkem nečekané spotřeby jsou i drobné obtíže se zásobením. Nejedná se ale o nic zásadního. Zpozdí se nebo vypadne jen malá část sortimentu a dodavatelé většinou hlásí omezení předem. Věříme, že se to rychle vyrovná a ustálí. Díky koronaviru nezačnou lidé jíst zásadně méně nebo více. Tenčící se zásoby budou teď lidé spíše doplňovat průběžně, než nárazově, jakkoli možná v objemnějších a méně častých nákupech.

Museli jste nebo budete muset nějak omezit své činnosti - osvětové akce, besedy či prodej nějakého sortimentu?

Ano, v tomto ohledu nás situace ovlivňuje zásadně, podobně jako spoustu dalších organizací a firem. V dubnu otvíráme novou prodejnu Bezobalu nedaleko metra Florenc v Sokolovské ulici. Je naší milou tradicí, že v den otevření přizveme naše dodavatele a širší komunitu lidí, která kolem Bezobalu je a otevírací den tak zpestříme ochutnávkami, oficiálním přestřihnutím pásky a jsme tu připravení pro otázky novinářů. Tuto akci teď budeme muset odsunout na neurčito a rovnou spustit běžný provoz.

Hlouběji se situace promítá do neziskové činnosti. Velká část naší osvětové činnosti je založená na interakci s publikem. Nabízíme projektové dny pro školy, workshopy, kvízy, a přednáškové snídaně firmám, školíme, přednášíme a vystupujeme na veřejnosti.

Teď se v našich emailových schránkách hromadí zprávy o zrušených akcích a zavřených školách. Kalendář, který jsme za pomoci kupy energie zaplnili plánovanými akcemi, je najednou prázdný. Přicházíme o příležitosti šířit, prohlubovat a do praxe uvádět témata minimalizace vzniku odpadu a šetrného nakupování a současně o způsob, jak finančně zabezpečit chod neziskové části naší organizace.

Současně tak ale vzniká více prostoru na to, věnovat se déle odkládané práci a trochu se zastavit, hodnotit a popřípadě vymýšlet nové věci. Navíc máme poměrně silnou základnu v online prostředí, kde se nám myšlenky zero waste a šetrné distribuce potravin daří šířit formou newsletterů, na našem facebookovém profilu i na Instagramu.

Lidé, které zero waste způsob života zajímá, mohou také navštívit náš web, projít si například jedenatřicetidenní výzvu se spoustou tipů na to, jak ulevit odpadkovým košům, peněžence i svědomí a vše si nakonec zopakovat formou hry, která zároveň cvičí paměť – zero waste pexesa.

Foto: Bezobalu, archiv redakce

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ