Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Baterkománie: krásné příběhy, v nichž lidé pomáhají sběrem baterií

| autor: Ecobat0

Baterkománie: krásné příběhy, v nichž lidé pomáhají sběrem baterií

Během půlroční kampaně přináší lidé použité baterie do sběrných nádob na úřady v zapojených městech a městských částech. Čím více se jich vybere, tím více peněz věnují organizátoři soutěže na charitativní nebo obecně prospěšné projekty v kraji. Konkrétně za každý kilogram baterií to bude 10 korun. Za projektem stojí společnost ECOBAT, která v České republice zajišťuje sběr a recyklaci baterií, a vždy konkrétní krajský úřad. Loni úřad Kraje Vysočina a letos Jihomoravského kraje.

V čem je ještě projekt netradiční, doplňuje Petr Kratochvíl z ECOBATu: „Vsadili jsme na to, že člověk je tvor soutěživý, a tak jsme sběr baterií spojili ještě se soutěží měst. Letos mezi sebou soutěží 19 měst nebo městských částí, kterému úřadu se v období od května do října podaří vybrat nejvíce baterií v přepočtu na úředníka. A odměna za vítězství? Dobrý pocit pro lidi se zapojených radnic, že finanční příspěvek za sběr baterií bude rozdělen mezi charitativní nebo obecně prospěšné projekty, které navrhly městské úřady nebo úřady městských částí, které v soutěži měst skončí na prvních třech místech.“

Jak už to bývá – vše je o lidech! Nejvíce vybraných baterií přichází z měst, kde jsou aktivní městští úředníci, kteří dokážou ke sběru strhnout své kolegy a s nimi i celé město. Vytváří kreativní plakáty, publikují informace na webech měst a sociálních sítích, informace sdílejí s místními médii, v rámci úřadu vymýšlejí netradiční soutěže, akce pro veřejnost nebo zapojují rodiče a děti. Proč? Protože právě to je cesta, aby se konkrétní městský úřad dostal mezi trojici nejúspěšnějších a finanční příspěvek obdržel jím nominovaný projekt.

Charitativní nebo obecně prospěšné projekty, které do Baterkománie v Jihomoravském kraji přihlásily zapojené úřady, jsou velmi různorodé. Od pomoci dětem, seniorům a hendikepovaným, přes vybudování nových laviček a výsadbu stromů, až po předcházení vzniku odpadů. Jedna věc je však spojuje – snaha měst a městských částí podpořit prostřednictvím sběru baterií dobrou věc. Kompletní přehled přihlášených projektů najdete zde.

Jde o krásné projekty. A ještě hezčí je reakce běžných lidí. Zvláště pokud jde o pomoc dětem, nosí baterie do sběrných nádob sousedé, kamarádi ze škol a školek, přátelé a kolegové rodičů. Velkou podporu mají i projekty, které pomáhají seniorům, hendikepovaným nebo pomáhají ekologii a rozvoji města či obce. Podpora přichází i z nečekaných míst, třeba z věznice. Reportáž o Baterkománii a sběru baterií pro dětskou obrnou postiženého chlapce Garika, kterou odvysílala Česká televize, vzbudila zájem odsouzeného ve znojemské věznici. Napsal na městský úřad, že bude vybírat baterie ve vězení mezi spoluvězni, a že je pak pro Garika pošle.

Soutěž Baterkománie v Jihomoravském kraji potrvá do konce října. Do té doby mohou lidé použité baterie nosit do sběrných nádob umístěných v zapojených městských úřadech a úřadech městských částí. Konkrétně do Boskovic, Břeclavi, Bzence, Hrušovan nad Jevišovkou, Hustopečí, Klobouk u Brna, Kyjova, Pohořelic, Slavkova u Brna, Tišnov, Velké nad Veličkou, Veselí nad Moravou, Vyškova, Ždánic, Židlochovic, městských částí Brno-Jundrov, Brno-sever, Brno-Starý Lískovec a Brno-Královo Pole.

Více informací najdete na http://baterkomanie.ecobat.cz/ nebo na FB Baterkománie.

Foto: zdroj Ecobat

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert