„Vezete do sběrného dvora televizi či monitor značky Samsung? Zjistěte si, zda ho od Vás ještě vezmou,“ upozorňuje na svých stránkách Svaz měst a obcí ČR. Od začátku srpna totiž sběrné dvory měst a obcí přestanou odebírat veškeré televizory a monitory značky Samsung.
Svazu měst a obcí to oznámila společnost Asekol, která zajišťuje ekologickou likvidaci odpadu ze sběrných dvorů. Koncem loňského roku Asekolu vypršela smlouva se společností Samsung, a proto nebude již nadále odebírat a odvážet elektroniku této značky.
„Aby umožnila svoz již zpětně odebraných spotřebičů, bude možné po tomto termínu realizovat ještě poslední objednávku bez rozdílu značek. Následně již nebudou jmenované výrobky z míst zpětného odběru přebírány k přepravě ke zpracovateli. Naši dopravci budou instruováni, že nemohou na sběrném místě převzít televize a monitory značky Samsung,“ uvádí Asekol v dopise, který byl rozeslán starostům.
„V nejbližší době Vám společnost Asekol zašle informativní leták pro občany, který obsluha sběrného místa může příchozím se spotřebiči Samsung předávat,“ informuje Svaz.
Od 1. ledna 2020 prováděl Asekol zpětný odběr na vlastní náklady, i když smlouvu se společností Samsung má od letošního roku kolektivní systém REMA Systém. Jenomže, jak vyplývá z informací Svazu měst a obcí, společnost REMA Systém se s většinou sběrných dvorů na zpětném odběru dosud nedohodla.
"Snaha rozlišovat elektroodpad dle značek nebo data prodeje není podle našeho názoru technicky možná a žádný z kolektivních systémů v Evropské unii to tímto způsobem nedělá," vyjadřuje se k zastavení zpětného odběru spotřebičů značky Samsung společnost REMA a pokračuje: "Obáváme se však, že tento nesystémový prvek bude mít dopad na funkčnost celého systému zpětného odběru v ČR, a hlavně bude mít negativní dopad na obce a jejich občany."
Podle REMA systém nesmějí obce být touto situací jakkoliv dotčeny a nabízí jim pomoc: „Pokud se Vaši občané dostanou do komplikací v oblasti zpětného odběru vysloužilých elektrozařízení, jsme plně připraveni zajistit zpětný odběr, a to v každé ze šesti definovaných skupin elektrozařízení, a bez zbytečného odkladu“.
Od července spustila společnost REMA službu bezplatné informační telefonní linky Chytrá recyklace, na které se občané mohou informovat, jak s vysloužilým elektrozařízením naložit.
Foto: ilustrační/ Pixabay
Komentáře