Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 3. 3. 2021

| zdroj: MZe ČR0

voda_mze.JPG
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.

Stav hladiny podzemní vody v mělkých vrtech se ve srovnání s předchozím týdnem zlepšil až na celkově silně nadnormální. Hladina v mělkých vrtech ve srovnání s předchozím týdnem na území ČR převážně mírně rostla.  Vydatnost pramenů se ve srovnání s předchozím týdnem zlepšila, zůstala však celkově mírně nadnormální.

V období od 24. 2. do 3. 3. 2021 byly na území České republiky zaznamenány pouze minimální srážkové úhrny. V důsledku teplot pohybujících se výrazně nad bodem mrazu došlo k tání sněhové pokrývky i v horských oblastech (sníh se aktuálně vyskytuje pouze v oblastech nad 800 m n. m.) a k významnému snížení zásob vody ve sněhu. Průtoky ve vodních tocích jsou na většině území České republiky setrvalé či zvolna klesající, v porovnání s dlouhodobým průměrem pro toto období se průtoky pohybují v rozmezí 60 –  150 % dlouhodobého průměru. Nižší průtoky jsou zaznamenávány převážně na jihozápadě území České republiky, vyšší průtoky jsou zaznamenávány na  východě a severovýchodě České republiky.

Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tyto vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny ze 75 – 100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry. Na nádržích probíhají manipulace v souladu s manipulačními řády. S ohledem na aktuální zásoby vody ve sněhu bylo na některých vodních dílech zahájeno předvypouštění pro případné zachycení a transformaci zvýšených průtoků.

Za měsíc únor bylo z vodních nádrží nadlepšeno 5,79 mil. m3 do vodních toků pod nádržemi. Během února rovněž došlo k akumulaci vody v zásobních prostorech vodních děl, a to v součtu za všechny státní podniky Povodí celkem 97,95 mil. m3. Celkově bylo za měsíce leden a únor  z významných nádrží nadlepšeno 20,80 mil. m3 do vodních toků pod nádržemi a v zásobních prostorech těchto nádrží bylo akumulováno 159,36 mil. m3 vody.