Nové kategorie, vylepšená pravidla. Soutěž Adapterra Awards sbírá nominace do šestého ročníku. Nadace Partnerství, největší česká environmentální organizace, spolu s Integra Consulting ocení čtyři kategorie: Krajina, Sídla a Budovy a speciální kategorii roku Průmysl. Díky spolupráci s Jihomoravským krajem si ocenění odnese také nejlépe hodnocený projekt realizovaný v intravilánu obcí na jihu Moravy.
Soutěž oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech či důsledkům přívalových srážek. Realizované projekty se mohou do soutěže přihlásit do 15. března prostřednictvím www.adapterraawards.cz.
„Jižní Morava už bohužel má zkušenosti s extrémními projevy počasí, dlouhodobých suchem i úmornými vedry. Proto letos připravujeme Klimatický akční plán a měli bychom ho mít jako první kraj v zemi. A ze stejného důvodu se zapojujeme i do soutěže Adapterra Awards pro projekty uvnitř obcí,“ říká hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich. Jihomoravský kraj se letos přidal jako regionální partner soutěže Adapterra Awards již podruhé. Po pěti letech soutěž přináší inovaci v kategoriích, které budou tři hlavní: Krajina, Sídla, Budovy. V Jihomoravském kraji si ocenění odnese nejlépe hodnocený projekt z kategorií Sídla a Budovy. Nadace Partnerství však nově zavádí i speciální celostátní cenu, která se bude každý rok lišit. Letos jí je Průmysl.
„Vedle vysoké spotřeby vody v provozu či znečišťování vody řeší průmyslové podniky také přehřívání výrobních hal a areálů v dobách vedra nebo vysoké náklady na energie. Do nové speciální kategorie Průmysl se proto mohou hlásit firmy zavádějící opatření, která na tyto problémy reagují, ať už v samotném výrobním procesu nebo v běžném provozu svých areálů a budov,“ vysvětluje vedoucí programu Adapterra Martin Ander z Nadace Partnerství, proč je tato kategorie letos zařazena do soutěže.
Projekty z průmyslového odvětví se v soutěži Adapterra Awards objevily už v minulosti. Z jihomoravského prostředí je to například areál boskovické firmy Deas, která do svého běžného chodu zavedla vedle fotovoltaiky a recyklace i unikátní technologii výroby betonových směsí ze zadržené dešťové vody. Ušetří tak přibližně 80 % své celkové spotřeby vody, tedy 4000 m³ vody ročně.
Hlavními kategoriemi soutěže jsou Krajina, Sídla a Budovy. Do Krajiny se mohou hlásit různorodé projekty od udržitelného zemědělství po obnovu mokřadů. Adaptační projekty na klimatickou změnu z intravilánu obcí, ať už jde o revitalizace náhonů či hospodaření s vodou na náměstí, se mohou hlásit do kategorie Sídla. Do Budov spadají veškerá opatření na domech bez ohledu na způsob jejich využití. Finanční a věcné ceny v hodnotě 50-100 tisíc Kč vítězům tematicky zaměřených kategorií udělí partneři soutěže společnosti Nestlé Česko, Heidelberg Materials, SolSol a IVT Tepelná čerpadla.
Stejně jako v předchozích ročnících se může do soutěže zapojit také veřejnost. Prostřednictvím online hlasování od 1. srpna do 15. října vybere vítěze, který získá Cenu sympatie a výhru v hodnotě 50 tisíc Kč od společnosti Deloitte.
Vítěze regionální Ceny Jihomoravského kraje vyhlásí Nadace Partnerství ve spolupráci s Jihomoravským krajem v Brně na podzim tohoto roku. Vítěze celostátních kategorií vyhlásí Nadace Partnerství 6. listopadu 2024 na tematicky zaměřené konferenci v Praze.
Komentáře