Adapterra Awards 2023: Biocentra a biokoridory v okolí obce Šumice

| zdroj: Adapterra Awards/ Nadace Partnerství0

adapterra1
zdroj: Nadace Partnerství – Adapterra Awards (Vojta Herout)

Projekt, který je unikátní svým rozsahem na velikost obce, se podařilo uskutečnit v Šumicích, malé vesnici v Jihomoravském kraji. Monotónní zemědělskou krajinu zde proměnili na ekologicky stabilní a druhově bohaté území. Podařilo se to díky vytvoření biocenter a biokoridorů na ploše 75 ha, vysazením více než 90 tisíc stromů a 41 tisíc keřů.

Co opatření řeší

Obec Šumice leží v nejteplejší oblasti ČR. Podnebí je zde výrazně teplé a nejsušší na Moravě kvůli působení srážkového stínu Českomoravské vrchoviny. Okolní krajinu navíc silně ovlivňuje intenzivní zemědělství. Kombinace faktorů se projevuje suchem, erozí půdy, povodněmi z přívalových dešťů, vlnami horka i silným větrem. Cílem projektu tak bylo posílení ekologické stability území, zvýšení biodiverzity a v neposlední řadě zlepšení jeho retenční schopnosti. Výsadba zeleně pomohla vytvořit základní kostru zeleně v krajině.

adapterra2

Jak to funguje

Projekt se rozkládá na území 75,3 ha složeného z různých parcel, z nichž největší dosahuje velikosti 10 ha. Na tomto území vysázela obec 90 115 listnatých stromů. Naprostou většinu výsadeb tvořily duby a buky, na místech kam se dostanou lidé také 67 ovocných stromů. Založila zde nové travnaté plochy vysetím luční směsi na rozloze 22 ha a vysadila 41 806 keřů.

Pozemky určené k založení biocenter se nejprve zoraly, následně upravily kombinátorem, aby se rozmělnila původní orba, nainstalovalo se oplocení, zasela tráva a poté se začalo s výsadbou keřů a stromů.

adapterra3

Původní stav

Na místě realizace projektu byla původně intenzivně obdělávaná zemědělská půda. V kombinaci s nízkým podílem zeleně trpěla nedostatečnou vsakovací schopností, půdní a větrnou erozí a znatelným úbytkem zvěře. Pozemky se ze státního vlastnictví převedly do obecního vlastnictví.