Aby se v Brně dál dobře dýchalo. Kroky k lepšímu ovzduší shrnuje aktualizovaný akční plán

| zdroj: Brno0

leonhard-niederwimmer-fLP4rIrzt7s-unsplash
zdroj: unsplash.com

V pravidelném tříletém rytmu aktualizuje Brno svůj Akční plán zlepšování kvality ovzduší. To se v jihomoravské metropoli momentálně těší uspokojivé kvalitě, znečištění se drží pod zákonem stanovenými limity.

„Dobrá zpráva je, že se v Brně nemusíme bát nadechnout. Nejsou tady překračovány limity prachových částic v ovzduší ani dalších znečišťujících látek. K tomuto trendu přispívají jistě i mírnější zimy v posledních letech, a tedy nižší intenzita vytápění. Akční plán, který jsme dnes projednali a doporučili ke schválení zastupitelstvu, shrnuje další podpůrné prostředky, které ovzduší v Brně pomůžou udržet na přijatelné úrovni,“ uvedl náměstek primátorky města Brna pro oblast životního prostředí Jaroslav Suchý.

Cíle akčního plánu se orientují na oblasti, které může město (respektive městské části nebo městské společnosti) ovlivnit v rámci svých kompetencí. Nástroje a opatření se tak dlouhodobě týkají například:

• dopravy (rozšiřování rezidentního parkování a budování záchytných parkovišť / parkovacích domů, aby do centra mířilo menší množství aut a lidé ve větší míře využívali MHD; rozvoj nabíjecích stanic pro elektromobily a plnicích stanic pro vodíkové automobily; výstavba a rekonstrukce tramvajových a trolejbusových tratí – momentálně jsou rozpracovány projekty pro prodloužení tratě na Kamechy a obnovení tratě do staré Líšně; modernizace dopravních terminálů; podpora cyklodopravy; propagace MHD a další),
  • energetiky (snižování energetické náročnosti městských budov; výměna parovodů za horkovody; přivedení tepla z Jaderné elektrárny Dukovany nebo modernizace blokových kotelen),
  • veřejných prostranství (zakládání nových vegetačních prvků; zajištění odpovídajícího prostoru pro kořenový bal stromů; motivační programy zaměřené na rozvoj zeleně: Zeleň střechám, Vnitroblok),
  • osvěty (například při využívání tuhých paliv v domácnosti – jak správně kotle obsluhovat, co pálit, na co si dát pozor; úspory energií; možné zdroje financování nápravných opatření – městské dotační programy, součinnost při podávání žádostí na kraj/stát; provoz a aktualizace webových stránek brnenskeovzdusi.cz).

Původní Akční plán zlepšování kvality ovzduší z roku 2017 byl poprvé aktualizován v roce 2020. Nynější aktualizace je v pořadí druhá. Jde o jeden ze strategických dokumentů města. Stanovuje opatření, která přímo nebo nepřímo povedou ke snižování emisí, zlepšování kvality ovzduší a k informovanosti o vlivu zdrojů znečišťování na kvalitu ovzduší a lidské zdraví.