Absolutním vítězem třídění odpadů jsou Čenkovice

| zdroj: Pardubický kraj0

kontejnery284.jpg
zdroj: redakce archiv

Oblíbené lyžařské středisko Orlických hor, obec Čenkovice, se stalo Absolutním vítězem třináctého ročníku soutěže „O perníkovou popelnici“. Klání vyhlašované Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a. s., a Pardubickým krajem ukazuje, jak se v jednotlivých sídlech regionu třídí odpad.

V roce 2019 to nejlépe zvládla vesnička se 180 obyvateli, příliš ale nezaostávaly ani ostatní obce.

Každoroční jarní vyhlašování letos zpozdila opatření spojená s bojem proti pandemii koronaviru. Na pomyslné stupně vítězů se tak představitelé úspěšných obcí postaví až nyní. „Ani ve složité době nemůžeme zapomínat na ekologii, ke které třídění odpadů neodmyslitelně patří,“ uvedl krajský radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil. „Jsem rád, že statistika třídění, a to nejenom u úspěšných obcí, které vyhrávají soutěž „O perníkovou popelnici“, ukazuje, že ekologické nakládání s odpady patří u našich občanů už k samozřejmostem.“

Soutěž je rozdělena do tří kategorií, a to na nejmenší obce do tří set obyvatel, střední obce do dvou tisíc obyvatel a města nad dva tisíce obyvatel. Pořadí určuje množství vytříděného odpadu na jednoho obyvatele za celý rok 2019. „Pro většinu obcí je dobré umístění v soutěži prestižní a vidíme, že efektivnímu třídění odpadů věnují nemalé úsilí,“ řekl k soutěži regionální manažer EKO-KOM Stanislav Dokoupil. Podle něj je pro obce motivující nejenom titul či trofej v podobě stylové popelnice z perníku, ale také finanční bonus v řádech desítek tisíc korun. Ten samosprávy většinou investují zpět do zkvalitnění systému třídění odpadů na svém území.

Jaké jsou tedy výsledky třináctého ročníku soutěže „O perníkovou popelnici“ za rok 2019?

OBCE DO 300 OBYVATEL

Zhruba sto třicet obyvatel bezesporu potěší třetí místo Žlebských Chvalovic, obce na prahu Železných hor. Druhé místo tentokrát získala obec Neratov. Ani tradičně výborné výsledky loňského vítěze této kategorie a několikanásobného držitele ocenění pro Absolutního vítěze nedostaly obec nedaleko Lázní Bohdaneč na Pardubicku na nejvyšší stupínek. Ten totiž obsadila už zmíněná obec Čenkovice. Zdejší starosta Josef Dostálek přičítá úspěch mimo jiné zvýšenému množství sběrných nádob v obci. A také osvětě. „Dáváme lidem informace, kde najdou nádoby na tříděný odpad a stále je také k třídění přesvědčujeme,“ vysvětlil starosta Dostálek. „Dvakrát do roka také děláme i s dětmi procházku celou vesnicí, sbíráme odpad, a to i po rekreantech, třídíme ho a vysvětlujeme, proč třídit. Také to nejmladší generaci učíme v rámci dětských dnů, měli i přednášku s horskou službou a záchrannou službou, při které jsme rozebírali i právě třídění odpadů.“

OBCE OD 301 DO 2 000 OBYVATEL

V kategorii středních sídel vybojovaly za rok 2019 třetí příčku Slepotice, obec s necelou pětistovkou obyvatel ležící na Pardubicku. Ke druhému místu si mohou gratulovat na opačném konci pardubického okresu, a to v Čeperce. Více než tisícihlavá obec obhájila loňskou stříbrnou pozici. Stejný kousek, ovšem na pozici vítěze kategorie, se povedl obyvatelům oblíbeného rekreačního města Seč.

OBCE NAD 2 000 OBYVATEL

Na třetím místě kategorie velkých obcí a měst se umístilo rodiště Bohuslava Martinů. Tím jsme asi nejenom hudebním znalcům prozradili, že bronzovou příčku obsadilo město z pomezí Čech a Moravy - Polička. Loni třetí Opatovice nad Labem si letos polepšily a skončily na druhém místě. S nedalekou Čeperkou, která brala stříbro v prostřední kategorii, tak mohou úspěch oslavit společně. K posunu došlo i na vítězné pozici. Tu obsadila loni druhá Moravská Třebová.

ABSOLUTNÍ VÍTĚZ A SKOKAN ROKU

Jak už jsme prozradili na začátku, Absolutním vítězem se za rok 2019 stala obec Čenkovice. Vyhlašovatelé soutěže „O perníkovou popelnici“, tedy společnost EKO-KOM a Pardubický kraj, ale oceňují také obec, která se v třídění odpadů v meziročním srovnání nejvíce zlepšila. V roce 2019 se největší postup pořadím povedl obci Líšnice z podhůří Orlických hor, která se v rámci soutěže stala Skokanem roku.

KOLEKTIVNÍ SYSTÉMY

Současně s vyhlášením výsledků soutěže „O perníkovou popelnici“ jsou tradičně oceňovány i obce, které uspěly v rámci kolektivních systémů. V rámci systému Elektrowin jde o nejvyšší výtěžnost zpětného odběru velkých a malých domácích spotřebičů a elektrického a elektronického nářadí. U kolektivního systému Asekol pak o sběr drobného elektra, spotřební elektroniky, lékařských přístrojů, hraček a podobně.

ELEKTROWIN

Nejlepší zpětný odběr elektrozařízení v rámci systému Elektrowin v roce 2019 dosáhli v kategorii obcí do dvou tisíc obyvatel v Sobětuchách na Chrudimsku. V kategorii nad 2001 obyvatel bylo nejlepší Hlinsko. První zmíněná obec navíc zaznamenala nejvyšší procentuální meziroční nárůst sběru elektrozařízení a stala se tak Skokanem roku.

ASEKOL

V rámci kolektivního systému Asekol byla v kategorii do dvou tisíc obyvatel nejúspěšnější za rok 2019 obec Moravany. V kategorii do pěti tisíc obyvatel zvítězilo město Jablonné nad Orlicí a v kategorii nad pět tisíc obyvatel nedaleké Ústí nad Orlicí. Kolektivní systém Asekol oceňuje speciální odměnou také nejvyšší výtěžnost prostřednictvím červených kontejnerů. Tu stejně jako v loňském roce získala obec Svídnice.

VÍTĚZNÉ OBCE ZA ROK 2019

OBCE DO 300 OBYVATEL