6. 6. 2019  |  Energie  |  Autor: Hana Tomášková

A tím to nehasne! Candela 2019

Konference Candela 2019 – interiér, exteriér a rušivé světlo v obci se věnuje aktuálním tématům interiérového a exteriérového osvětlení veřejných prostor. Velkou měrou se bude zabývat také rušivým světlem.

V pražském Kaiserštejnském paláci se koná konference Candela 2019 – interiér, exteriér a rušivé světlo v obci. Spolupracujícími institucemi jsou Česká společnost pro osvětlování a Institut pro rozvoj měst a obcí. Akci pořádá B.I.D. services. Partnerské weby Komunální a Průmyslová ekologie jsou mediálními partnery konference.

Po krátkém přivítání se slova ujímá Tomáš Příbek (soudní znalec v oboru osvětlování Krajský úřad, Krajská hygienická stanice Domažlice). Hovoří o osvětlení v interiérech veřejných prostor z pohledu hygienika.

Všichni víte, že zrak dětí se vyvíjí," uvádí svoji přednášku o osvětlování v interiérech veřejných prostor Jana Lepší (Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem, pracoviště Plzeň, Česká společnost pro osvětlování, Regionální skupina Plzeň).

Hygienické požadavky na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých určuje Vyhláška MZd. č. 410/2005 Sb.

Norma pro školy je platná od roku 1994 (ČSN 73 0580-3 Denní osvětlení budov. Část 3: Denní osvětlení škol). Mimo jiné přesně definuje, jaké povrchy musí být ve školách. Ve výukových místnostech musí být podlahové krytiny matné a světlé, pracovní stoly mají mít matný povrch. Při používání tabule je třeba dodržet vzdálenost minimálně 2 m od přední hrany prvního stolu žáka před tabulí. Při jiném než obvyklém uspořádání lavic (čelem k tabuli) se dbá na to, aby u žáků nedocházelo k jednostrannému zatížení svalových skupin a aby byly dodrženy požadavky na úroveň osvětlení. Pokud učitel preferuje jiné uspořádání lavic než čelem k tabuli, měl by zajistit pravidelné střídání žáků na různých místech.

Je to velice záludná záležitost,“ říká Pavel Stupka (Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem, pracoviště Plzeň, Česká společnost pro osvětlování, Regionální skupina Plzeň). Objasňuje nejčastější podvodné techniky ve světelně-technických výpočtech. Software pro světelné výpočty je levný a často je dodáván obchodníky zdarma. To já považuji za kámen úrazu. Je to předdefinované,“ varuje Stupka.

Je důležité vědět, že výpočetní metody mají limity. Počítáme přesně, ale s nepřesnými vstupními hodnotami. Navíc světelně-technické výpočty často provádí amatéři.

Jak se správně rozhodnout při výběru odborníka na světelně-technické výpočty?

1. Nezávislý projektant – profesionál. Jedná se o nezávislou osobu, která provede výpočty s ohledem na skutečné potřeby zákazníka. Je jich bohužel velmi málo.

2. Projektant – obchodník. Při výběru osvětlení vám firmy často nabídnou výpočty a měření zdarma, ovšem pouze v rámci svého produktu. Jejich hlavním úkolem je prosadit projekt konkrétního výrobce. Obchodní hledisko zde má absolutní přednost.

3. Charakterní projektant – odborník – obchodník. Čestně prezentuje hodnoty měření a prodej u něj není na prvním místě.

Řešením správného výběru je zajistit nezávislé měření. Tím si necháte ověřit naměřené hodnoty od potencionálního dodavatele.

Mezi nejčastější podvody patří:

• udržovací činitel – číslo, kterým se násobí počáteční osvětlenost, abych se dostal na konečné osvětlení. Číslo 0,8 je hodnota, kterou většina projektantů používá. Je však příliš optimistická. Většina svítidel jí nemůže dosáhnout.

• činitelé odrazu – zpravidla nereálné a optimistické

• index oslnění podle UGR (směr pohledu, hodnota)

• zcela nereálné sliby úspor

• nesprávná volba osvětlení Em

• účelová manipulace s technickými daty (svítidla i zdroje)

Buďme ostražití. Čarování ve výpočtech se dělo vždy, ale teď se to děje častěji,“ uzavírá svoji přednášku Pavel Stupka.

Konference dále pokračuje odbornými přednáškami o osvětlování exteriérů ve městě, spánkové hygieně a rušivém světle, osvětlování parkovišť a průmyslových oblastí na území města či obce atd. V diskuzním panelu se bude probírat kompletní barevné spektrum se zaměřením na modrou složku.

Foto: Petr Jarolímek

Máte dotazy či připomínky?

Napište nám,

vaše názory nás zajímají.

Tento portál tvoříme společně.