Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

A tím to nehasne! Candela 2019

| autor: Hana Tomášková0

A tím to nehasne! Candela 2019

V pražském Kaiserštejnském paláci se koná konference Candela 2019 – interiér, exteriér a rušivé světlo v obci. Spolupracujícími institucemi jsou Česká společnost pro osvětlování a Institut pro rozvoj měst a obcí. Akci pořádá B.I.D. services. Partnerské weby Komunální a Průmyslová ekologie jsou mediálními partnery konference.

Po krátkém přivítání se slova ujímá Tomáš Příbek (soudní znalec v oboru osvětlování Krajský úřad, Krajská hygienická stanice Domažlice). Hovoří o osvětlení v interiérech veřejných prostor z pohledu hygienika.

Všichni víte, že zrak dětí se vyvíjí," uvádí svoji přednášku o osvětlování v interiérech veřejných prostor Jana Lepší (Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem, pracoviště Plzeň, Česká společnost pro osvětlování, Regionální skupina Plzeň). 

Hygienické požadavky na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých určuje Vyhláška MZd. č. 410/2005 Sb.

Norma pro školy je platná od roku 1994 (ČSN 73 0580-3 Denní osvětlení budov. Část 3: Denní osvětlení škol). Mimo jiné přesně definuje, jaké povrchy musí být ve školách. Ve výukových místnostech musí být podlahové krytiny matné a světlé, pracovní stoly mají mít matný povrch. Při používání tabule je třeba dodržet vzdálenost minimálně 2 m od přední hrany prvního stolu žáka před tabulí. Při jiném než obvyklém uspořádání lavic (čelem k tabuli) se dbá na to, aby u žáků nedocházelo k jednostrannému zatížení svalových skupin a aby byly dodrženy požadavky na úroveň osvětlení. Pokud učitel preferuje jiné uspořádání lavic než čelem k tabuli, měl by zajistit pravidelné střídání žáků na různých místech.

Je to velice záludná záležitost,“ říká Pavel Stupka (Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem, pracoviště Plzeň, Česká společnost pro osvětlování, Regionální skupina Plzeň). Objasňuje nejčastější podvodné techniky ve světelně-technických výpočtech. Software pro světelné výpočty je levný a často je dodáván obchodníky zdarma. To já považuji za kámen úrazu. Je to předdefinované,“ varuje Stupka.

Je důležité vědět, že výpočetní metody mají limity. Počítáme přesně, ale s nepřesnými vstupními hodnotami. Navíc světelně-technické výpočty často provádí amatéři.

Jak se správně rozhodnout při výběru odborníka na světelně-technické výpočty?

1. Nezávislý projektant – profesionál. Jedná se o nezávislou osobu, která provede výpočty s ohledem na skutečné potřeby zákazníka. Je jich bohužel velmi málo.

2. Projektant – obchodník. Při výběru osvětlení vám firmy často nabídnou výpočty a měření zdarma, ovšem pouze v rámci svého produktu. Jejich hlavním úkolem je prosadit projekt konkrétního výrobce. Obchodní hledisko zde má absolutní přednost.

3. Charakterní projektant – odborník – obchodník. Čestně prezentuje hodnoty měření a prodej u něj není na prvním místě.

Řešením správného výběru je zajistit nezávislé měření. Tím si necháte ověřit naměřené hodnoty od potencionálního dodavatele.

Mezi nejčastější podvody patří:

  • udržovací činitel – číslo, kterým se násobí počáteční osvětlenost, abych se dostal na konečné osvětlení. Číslo 0,8 je hodnota, kterou většina projektantů používá. Je však příliš optimistická. Většina svítidel jí nemůže dosáhnout.

  • činitelé odrazu – zpravidla nereálné a optimistické

  • index oslnění podle UGR (směr pohledu, hodnota)

  • zcela nereálné sliby úspor

  • nesprávná volba osvětlení Em

  • účelová manipulace s technickými daty (svítidla i zdroje)

Buďme ostražití. Čarování ve výpočtech se dělo vždy, ale teď se to děje častěji,“ uzavírá svoji přednášku Pavel Stupka.

Konference dále pokračuje odbornými přednáškami o osvětlování exteriérů ve městě, spánkové hygieně a rušivém světle, osvětlování parkovišť a průmyslových oblastí na území města či obce atd. V diskuzním panelu se bude probírat kompletní barevné spektrum se zaměřením na modrou složku.

Foto: Petr JarolímekMáte dotazy či připomínky?

Napištenám,

vaše názory nás zajímají.

Tento portál tvoříme společně.
Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ