80 % firem věří, že 5G významně ovlivní jejich podnikání, mají ale obavy o bezpečnost

| zdroj: Accenture0

Studie zjistila, že čtyři z pěti respondentů (79 %) věří, že 5G bude mít významný dopad na jejich firmu – z toho 57 % je přesvědčeno, že tento vliv bude revoluční. Naproti tomu pouze čtvrtina (24 %) respondentů uvedla, že pokládali za revoluční dopad 4G.

Tento optimismus však nemírní obavy o bezpečnost 5G, ty za poslední rok dokonce mírně vzrostly. V posledním průzkumu vyjádřila obavy z bezpečnosti 5G více než třetina (35 %) respondentů – ve srovnání s 32 % v loňském průzkumu. Kromě toho více než šest z deseti respondentů (62%) v posledním průzkumu vyjádřilo strach z toho, že 5G je učiní zranitelnějšími ze strany kybernetických útoků; domnívají se, že většina rizik se projeví na uživatelské úrovni, ať už jde o zařízení nebo lidi.

„5G je třeba vnímat komplexně, včetně obav z bezpečnostních rizik," říká George Nazi, ředitel divize Komunikace a média společnosti Accenture. „Podle naší studie se vedoucí pracovníci domnívají, že 5G jim pomůže v jejich podnikání. Ale síťová architektura 5G pro ně také představuje výzvy – zejména jde o soukromí uživatelů, počet připojených zařízení a sítí, přístup ke službám a integritu dodavatelského řetězce."

Průzkum naznačuje, že už přemýšlejí o tom, jak se s těmito výzvami vypořádat, přičemž tři čtvrtiny (74 %) respondentů uvedly, že očekávají, že budou nově definovat pravidla a postupy týkající se bezpečnosti, jakmile se objeví 5G.

5G náklady a výhled

Vedoucí pracovníci se také zabývají otázkou, jaké náklady přinese nástup 5G, pokud jde o přizpůsobení se změnám. Tématem jsou zejména náklady na provozování 5G, přičemž čtyři z pěti respondentů (80 %) se domnívají, že náklady na správu IT infrastruktury a aplikací se zvýší. Téměř třetina (31 %) si navíc myslí, že počáteční náklady na implementaci 5G budou příliš vysoké.

Studie dále zjistila, že si firmy začínají uvědomovat, že k uvolnění potenciálu 5G potřebují externí podporu. Například téměř tři čtvrtiny (72 %) respondentů uvedly, že potřebují pomoc, aby si představili budoucí možnosti propojených řešení s 5G. Podíl firem, které předpokládají vlastní vývoj 5G aplikací, kleslo z 23 % v předchozím roce na 14 % letos.

Výsledky průzkumu naznačují, že navzdory určitým výzvám spojeným s 5G uznávají firmy obrovský potenciál této technologie a její využití vidí jasně. Výhod je mnoho a povědomí o nich roste. Například 85 % respondentů uvedlo, že v příštích čtyřech letech očekávají, že využijí 5G na podporu mobilních zaměstnanců v terénu (v loňském průzkumu to bylo 68%).

„Máme jasné příklady přesvědčivě ukazující praktické využití 5G, kdy podmínkou je nastavení správné strategie a propojení relevantních ekosystémů,“ říká George Nazi. „Pro zajištění dalšího růstu musí poskytovatelé komunikačních služeb jednat už teď, aby si zajistili místo v rámci vznikajícího 5G ekosystému.“

Foto: zdroj Accenture