Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

5G sítě přinášejí Jeseníku nové příležitosti a přispívají ke zlepšení života obyvatel

| zdroj: MPO ČR0

5G sítě přinášejí Jeseníku nové příležitosti a přispívají ke zlepšení života obyvatel

„5G jsou běžné v celém světě a jak to tak bývá u řady novinek, všude se najdou ti, kteří je podporují a ti, kteří je kritizují.  Věřím, že Jeseník a další vítězná města díky 5G sítím zlepšují a zlepší kvalitu služeb, které poskytují občanům a dosáhnou tak toho, aby se lidem v daném místě co nejlépe žilo,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Město Jeseník chce vybudovat kvalitní a spolehlivou základnu pro datovou komunikaci, která je nezbytným předpokladem pro současné podnikání a vzdělávání ve všech oblastech. „Tak, jako kdysi byl hospodářský růst měst a regionů podmíněn kvalitními cestami a železnicí, je nyní tou zásadní podmínkou dalšího růstu “komunikační dálnice,” říká starostka města Jeseník Zdeňka Blišťanová.Jeseníku přinese zavedení sítí páté generace kombinaci hned několik příležitostí. Ty by ve výsledku měly vést k tomu, že lidé z regionu budou méně než dosud odcházet, naopak by mohli přijít, protože se zvýší atraktivita dané oblasti. A také prosperita. „Město Jeseník si zaslouží být atraktivní nejen přírodou, ale také možnostmi najít práci v high-tech oborech, které nezatěžují přírodu,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Nejen pro Jeseník, ale pro všechna města a obce znamená využití nových komunikačních a informačních technologií možnost pozitivně změnit způsob života i to, jak se lidé učí, pracují, hrají si, nebo jak fungují firmy včetně systému zdravotnictví. „5G samozřejmě přinášejí i možnosti, jak inovovat lékařskou péči. Díky nim lze například rychleji monitorovat a diagnostikovat pacienty na dálku či sdílet zdravotní záznamy. Právě dálkový přístup s ochranou zdraví významně pomáhá, jak se ukázalo i během pandemie koronaviru,“ říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 5G se uplatní také ve školství a v neposlední řadě v průmyslu. Digitalizace a vysokorychlostní internet zvyšuje konkurenceschopnost České republiky, a tedy zlepšuje život všech obyvatel.

V Jeseníku si to uvědomují, proto tamní gymnázium už mimo jiné má Robotický tým R.U.R., s kterým se pravidelně umisťuje na předních příčkách evropských soutěží. 5G tam nově má být k dispozici pro otestování kvality přínosu programování a jeho vlivu na autonomní chování robotů při úlohách, kdy musí spolupracovat a reagovat na nenadálé podněty. V rámci pilotního zavádění 5G se plánuje i využití pro sportovce. 5G sítě by mohly pokrývat technologický tréninkový areál, kde díky sběru dat ze senzorů mohou sportovci v reálném čase vyhodnocovat pohybové dovednosti a informace přenášet na tablet trenéra. Tento projekt by měl vzniknout ve spolupráci s Fakultou tělesné kultury Univerzity Palackého Olomouc.

Ve virtuálních laboratořích Střední průmyslové školy Jeseník se zase mají využívat technologie rozšířené reality, a to ve spolupráci několika škol nebo firem se školami. Jesenická firma Fenix Group má robotizovanou linku, kdy chce v rámci projektu 5G ověřit potenciál částečné energetické nezávislosti města. Plánuje přitom využít lokální zdroje energie a své bateriové úložiště.

Pro úplnost: O 5G sítích se objevuje řada spekulací. Zde je třeba zdůraznit, že 5G sítě nijak nevybočují z limitů pro elektromagnetické záření, které se studují a nastavují od začátku 20. století. Tyto limity vycházejí z detailní znalosti interakce elektromagnetického pole a živé tkáně a jsou nezávislé na technologii, která elektromagnetické pole generuje. Podrobnosti jsou uvedeny například zde.  

Co se týká využívání 5G sítí i dalších technologií, roli vždy hraje dostatek informací a osobní přístup každého člověka. S informovaností chtějí MPO, MMR i MZ lidem pomoci, chystají se tak mimo jiné setkání v regionech či průběžné novinky o dění v dané oblasti na webu a sociálních sítích.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy