3. kolo kotlíkových dotací se blíží. Jihočeský kraj vyčerpá více než 300 milionů.

| autor: Jihočeský kraj0

Jihočeský kraj má možnost vyčerpat dalších více než 300 mil. Kč na výměnu zastaralých kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním nesplňujících 3., 4. nebo 5. emisní třídu. Stejně jako v předchozích dvou kolech má Jihočeský kraj nárok na třetí nejvyšší částku v porovnání s ostatními kraji.

„Podmínky 3. kola kotlíkových dotací budou obdobné jako v 2. kole, nově ale budou ve 3. kole z podpory zcela vyřazeny veškeré kotle spalující uhlí,“ upozornil radní pro oblast veřejných zakázek Antonín Krák. Dotaci tak bude podle něj možné získat jen na kotel na biomasu s automatickým či ručním přikládáním, na tepelné čerpadlo nebo na plynový kondenzační kotel. Výše dotace pro uvedené podporovatelné zdroje tepla zůstala v porovnání s 2. kolem pro 3. kolo beze změn, stejně jako bonus ve výši 7 500 Kč pro rodinné domy ve vymezených prioritních obcích, kde došlo k překročení sledovaných imisních limitů.

Veškeré podklady pro zpracování žádosti budou k dispozici od 16. 8. 2019 na webových stránkách Jihočeského kraje, příjem žádostí bude zahájen 23. 9. 2019. Příjem žádostí bude probíhat stejně jako v předchozích dvou kolech výhradně elektronicky s následným povinným doručením listinného výtisku včetně příloh. O dotaci si mohou požádat vlastníci rodinných domů v celém Jihočeském kraji.

Základní podmínky přehledně:

• Podmínky pro podání žádosti z velké míry obdobné jako ve 2. kole, s výjimkou vyřazení podpory veškerých kotlů spalujících uhlí.
  • Dotace se bude vztahovat pouze na výměnu zastaralých kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním nesplňujících 3., 4. a 5. emisní třídu dle ČSN EN 303-5.
  • Výše dotace a podporovatelné zdroje tepla:
    • 80 % způsobilých výdajů v případě, že je instalováno tepelné čerpadlo nebo automatický kotel na biomasu, nejvýše však 120 tis. Kč;
    • 80 % způsobilých výdajů v případě, že je instalován kotel na biomasu s ručním přikládáním, nejvýše však 100 tis. Kč (vč. povinné instalace akumulační nádoby);
    • 75 % způsobilých výdajů v případě, že je instalován plynový kondenzační kotel, nejvýše však 95 tis. Kč
  • Seznam podporovatelných zdrojů tepla pro 3. kolo bude zveřejněn na webových stránkách Jihočeského kraje v sekci Seznam výrobků pro kotlíkové dotace
  • Dotace se nebude vztahovat na výměnu kamen, krbových kamen, krbů atp., a to ani v případě, že slouží k primárnímu vytápění rodinného domu.
  • Výměnu kotle je možné realizovat v rodinných domech s max. 3 bytovými jednotkami po celém Jihočeském kraji. Výměna starého kotle v objektech, které jsou v katastru nemovitostí zapsány jako objekty k rekreaci, není možná.
  • Žadatelé z tzv. prioritních obcí (Blatná, Chlum, Branišov, České Budějovice, Dobrá Voda u Českých Budějovic, Hůry, Litvínovice, Planá, Roudné, Rudolfov, Vráto, Jindřichův Hradec, Božetice, Milevsko, Sepekov, Boudy, Čimelice, Horosedly, Mirotice, Písek, Protivín, Rakovice, Klenovice, Soběslav, Zvěrotice, Katovice, Pracejovice, Strakonice, Štěkeň, Bechyně, Dražice, Libějice, Malšice, Planá nad Lužnicí, Radimovice u Želče, Sezimovo Ústí, Slapy, Tábor, Turovec, Týn nad Vltavou, Vodňany) mají nárok na bonus ve výši 7 500 Kč.
  • Uznatelnost výdajů: Zpětně od 15. 7. 2015 za předpokladu splnění podmínek dotačního programu.
  • Podávání žádostí: Pouze elektronicky s následným dodáním podepsaného listinného výtisku s povinnými přílohami.
  • Společně s výměnou zdroje tepla není nutné realizovat mikroenergetické opatření.
  • Starý kotel je nutné ekologicky zlikvidovat v zařízení, které je k tomu oprávněno, a tuto skutečnost prokazatelně doložit se závěrečným vyúčtováním.
  • Základní povinné přílohy k žádosti (k některým k dispozici vzory):
    • Doklad o kontrole technického stavu a provozu stávajícího kotle na pevná paliva (pro potvrzení emisní třídy stávajícího zdroje), příp. jiný doklad o emisní třídě starého kotle.
    • Fotografie starého kotle napojeného na otopnou soustavu a komínové těleso.
    • Fotografie štítku starého kotle (pokud existuje).
    • Písemný souhlas spoluvlastníků většinového podílu na domě (je-li relevantní).
    • Písemný souhlas spoluvlastníků většinového podílu k bytové jednotce a k rodinnému domu (je-li relevantní).
    • Písemný souhlas vlastníka či spoluvlastníka pozemku (je-li relevantní).

Jihočeský kraj připravil pro všechny, kteří se chtějí zúčastnit 3. výzvy kotlíkových dotací semináře na toto téma, kde se dozvíte všechny potřebné informace. Přehled seminářů naleznete zde:

Město/ORP

Začátek semináře

1.

6. 6. 2019

Protivín

Městské kulturní středisko (kinosál)

Mírová 337

2.

10. 6. 2019

Milevsko

Dům kultury Milevsko, výuková učebna, 1. p.

Nádražní 846

8.

4. 9. 2019

Trhové Sviny

KD Trhové Sviny (nový sál)

Sídliště 710

9.

4. 9. 2019

Tábor

Budova Úřadu práce, velká zasedací místnost, 3. p.

Husovo náměstí 2938

10.

5. 9. 2019

Český Krumlov

Zasedací místnost Městského úřadu Český Krumlov, 3. p.

Kaplická 439

11.

9. 9. 2019

Velký sál zastupitelstva
města

nám. Přemysla Otakara II.

12.

9. 9. 2019

Soběslav

KD Soběslav, malý sál, 1. p.

Jirsíkova 34

13.

10. 9. 2019

Písek