22. březen – Světový den vody

| autor: Kraj Vysočina0

22. březen – Světový den vody

Zástupci Kraje Vysočina se každoročně účastní oslav Světového dne vody. Hlavním letošním tématem odborných přednášek bylo dlouhodobé sucho a nedostatek vody a jejich dopady. I Kraj Vysočina má zejména v posledních pěti letech se suchem bohužel bohaté zkušenosti. „Srážkový deficit na území kraje od roku 2015 do konce roku 2018 přesáhl 430 mm. To zhruba znamená chybějící srážky za dvě třetiny jednoho roku. Od roku 2015 dosahují průměrné teploty oproti dlouhodobému normálu vyšších hodnot a dochází tak i k podstatně vyššímu výparu, což významně zvyšuje deficit srážek. Problémy se zásobováním pitnou vodou tak mají každoročně desítky obcí v našem kraji, napojených pouze na lokální zdroje podzemních vod“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Martin Hyský.

Většina významných vodních toků na Vysočině v průběhu roku 2018 dosáhla značně podnormálního stavu vody, v mnoha profilech byl překročen tzv. ukazatel sucha. Rovněž došlo k výraznému poklesu hladiny povrchové vody ve většině vodárenských nádrží. Zaplněnost zásobního prostoru nádrží v povodí Dyje byla ke konci listopadu 2018 velice nepříznivá. V nádrži Hubenov, kde byla situace nejvážnější, se jednalo o 33 % zaplněnosti, ve Víru o 38 %, v Nové Říši o 47 %, v Mostišti o 69 % a ve Vranově o 43 %. U vodárenské nádrže Švihov v povodí Vltavy byla zaplněnost zásobního prostoru asi 81 %. Na některých nádržích proto musel krajský úřad projednat a schválit mimořádné manipulace s vodou. Odběry vody pro zásobování obyvatel pitnou vodou ale ohroženy nebyly. „Kraj Vysočina problematiku dlouhodobého sucha a nedostatku vody vnímá velice intenzivně a snaží se jí řešit. Podpora přípravy i realizace možných opatření k ochraně před suchem je zohledněna v dotačních programech Kraje Vysočina v oblasti vodního hospodářství pro letošní rok, kde celková alokace finančních prostředků dosáhla 77 miliónů korun,“ dodal Martin Hyský.

Krajský úřad Kraje Vysočina, odbor životního prostředí a zemědělství již několik let připravuje výstavu ke Světovému dni vody. Tu letošní zaměřenou na téma sucha a nedostatku vody je možno ještě do konce března shlédnout v sídle kraje. Součástí výstavy je i část věnovaná lesnímu hospodářství či pěstování brambor.

V březnu si kromě Světového dne vody připomínáme další významné „vodohospodářské“ dny resp. dny s vodou související. Např. 2. března Světový den mokřadů, 14. března Mezinárodní den akcí pro řeky a 21. března Mezinárodní den lesů.

• Více informací Martin Drápela, odbor životního prostředí a zemědělství, oddělení vodního hospodářství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 207, email: drapela.m@kr-vysocina.cz.

FOTO: Pramen řeky Jihlavy, Pramen řeky Dyje