Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Zero Waste: Můj obchod mě potřebuje 

| zdroj: Bezobalu0

Zero Waste: Můj obchod mě potřebuje 

Mnohé z bezobalových obchodů zavedly výdej, či rozvoz, aby nabídly možnost nakoupit i jiným způsobem, než návštěvou obchodu. Kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce, které doposud na prodejnách proběhly, shledaly opatření dostatečnými. Přesto zákazníci nyní v bezobalových prodejnách chybí.

Maximální bezpečnost

Strach z pandemie nového koronaviru, či vládní nařízení způsobily, že obchody, které byly dříve plné, jsou nyní chudší o mnoho zákazníků. I když hygiena je v bezobalových obchodech již od základu nastavena na vysokou úroveň, zvýšená hygienická opatření, včetně roušek, rukavic či dezinfekcí nabízely mnohé bezobalové obchody dříve, než byl tento požadavek nařízen vládním opatřením. „Zákazníci sami se chovají velmi odpovědně a ohleduplně. Mám za to, že prodejny Bezobalu jsou bezpečným a odpovědným místem k nákupu i v současné době.“ komentuje provoz ředitel obchodní části Bezobalu, Jiří Sedlák.

Dopad současné situace

Od dubna mohou pražští zákazníci nově nakoupit již ve třech samoobslužných prodejnách Bezobalu. Samotná organizace však prochází náročným obdobím, kdy se v plné síle projevuje dopad opatření, která byla učiněna v souvislosti s koronavirovou pandemií. „Nadšení z rozvoje teď kalí dopad současné situace na stabilitu organizace. Ta nás jako drobného obchodníka citelně zasáhla v oblasti financí a tím znovu vnesla do prostoru témata vzájemnosti a podpory zákazníků a příznivců zero waste.“ vysvětluje Jiří Sedlák.

Prohlášení za bezobalové obchody

Sounáležitost a podpora, to je motiv od počátků organizace až dosud všudypřítomný. První samoobslužná prodejna Bezobalu vznikla mj. díky podpoře komunity lidí, kteří její vznik podpořili na Hithitu. Vloni otevřená samoobsluha v Radhošťské ulici vznikla díky investicím realizovaným na platformě Fundlift. Letos se Bezobalu rozhodlo k vybudování prodejny v Karlíně. Ta vyrostla jako vždy pod rukama stálých pracovníků, tentokrát ale i svépomocí finanční. Při plánování tohoto kroku nikdo netušil, že se bude otevírat uprostřed nouzového stavu ve světě plném roušek a omezeného pohybu, a že podpory ze strany příznivců bude ještě velice třeba. I proto vydalo Bezobalu prohlášení za všechny bezobalové obchody, kde promlouvá k vládě, obchodním partnerům i zákazníkům a vyzývá je ke spolupráci a podpoře.

# můj obchod mě potřebuje 

Protože Bezobalu nalézá svůj základ v neziskové organizaci, téma podpory a komunity je tu přítomné a živé ve více ohledech.  Jednou z forem solidarity je možnost donést do prodejen ušité roušky a látky k jejich šití, nebo si je tu zdarma vyzvednout. Dále je tu osvětová činnost, kterou nyní organizace nemůže plně vykonávat, proto transformuje své aktivity do online prostředí a svou podporu nyní směřuje bezobalovým prodejnám i jiným drobným obchodníkům. „Naše organizace vnímá, že stávající omezení mají citelný dopad na všechny drobné obchodníky, proto jsme vytvořili masku pro profilový obrázek s hastagem #mujobchodmepotrebuje. Ta má za cíl oživit vědomí, že teď je čas podpořit ty, u kterých chceme i nadále nakupovat, potkávat se sousedy nebo třeba popíjet dobrou kávu.“ uzavírá Veronika Nováčková, ředitelka neziskové části Bezobalu.

Foto: Veronika Nováčková s kolegy z Bezobalu/ redakce archiv

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert