Zprávy z kampaně #dostbyloplastu: Dolej si a omez plasty

| autor: MŽP0

Zprávy z kampaně #dostbyloplastu: Dolej si a omez plasty

Předcházet odpadu z plastových láhví se rozhodli studenti Univerzity Palackého v Olomouci. Podniky, které jsou ochotné doplňovat zdarma kohoutkovou vodu kolemjdoucím, označuje nálepka ve tvaru kapky, kterou obdrží od organizátorů Dolej si. Původně měla služba zpříjemnit život v Olomouci, o kapku se ale loni v květnu začaly hlásit podniky z celé republiky.

Jak projekt v praxi funguje popisuje jedna z organizátorek Dolej si Simona Otypková: „Stačí přijít do označeného podniku a poprosit obsluhu o dolití vaší láhve. Nemusíte si nic kupovat ani objednávat.“

Do projektu se mohou připojovat i další podniky. Zapsat se mohou prostřednictvím formuláře na webu Dolej si, po registraci od organizátorů obdrží nálepku kapky. Ta může dorazit buď poštou, nebo ji předá některý z místních koordinátorů. „Ti roznáší kapky po svém městě, nebo se spojí s podnikem, který se nám ozval. Šetříme tak za další a další obálky,“říká Otypková. Také nový dobrovolníci se mohou hlásit na webu Dolej si.

Studentská iniciativa Dolej si vznikla v roce 2017 v Olomouci. Nápad si zakladatelka Helena Škrdlíková, studentka Environmentálních studií, přivezla z Erasmu v britském Bristolu, kde již fungoval tamní systém „dolévacích“ míst Refill. Dolej si je jednou z aktivit univerzitního spolku Udržitelný Palacký.

Dolej si
web: udrzitelnypalacky.upol.cz/dolej-si
e-mail: dolejsi.up@gmail.com
Dolej si najdete také na Facebooku.