Zjistěte, jak bohatá je ostravská příroda. Začíná celosvětová výzva City Nature Challenge

| zdroj: VSB0

pexels-japy-1563604
zdroj: pexels

Ostravské muzeum se společně partnery zapojilo do celosvětového soutěžního projektu v pozorování městské přírody — City Nature Challenge, který začíná v pátek 26. dubna. Po Praze, Brně, Českých Budějovicích a Uherském Hradišti tak bude Ostrava dalším českým městem, které bude mapovat přírodu na svém území.

Prostřednictvím mobilní aplikace iNaturalist může veřejnost fotografovat rostliny, živočichy i houby ve svém okolí a soutěžit s dalšími městy z celého světa o největší počet pozorování přírody nahraných do aplikace. Získané záznamy pozorování přírody navíc dále využijí vědci z celého světa.

Více než 675 měst na sedmi kontinentech, z toho šest v České republice, se utká v globální soutěži pozorování městské přírody City Nature Challenge (CNC). Praha, Brno, Ostrava, Uherskohradišťsko, České Budějovice a Veselsko tak vyzývají všechny milovníky přírody, fanoušky vědy a lidi všech věkových kategorií i vzdělání, aby od pátku 26. dubna do pondělí 29. dubna fotili volně žijící rostliny, živočichy a houby ve svém okolí a svá pozorování nahrávali do bezplatné aplikace iNaturalist.

Pozorovat přírodu bude možné jednotlivě i společně, čeští organizátoři připravili řadu akcí pro veřejnost od přírodovědných vycházek až po pozorování ptactva nebo noční pozorování hmyzu. Záznamy pozorování přírody následně využívají vědci po celém světě pro nejrůznější účely. V roce 2023 bylo publikováno 890 vědeckých článků využívajících data z platformy iNaturalist, od studie o včelách v městském prostředí až po revizi globální biogeografie rostlin. Tato data pomáhají odborníkům vytvářet rozhodnutí v oblasti ochrany přírody, která lidem umožňují koexistovat s přírodou kolem nich a vnímat se jako její součást, nikoli mimo ni.

Hlavním cílem projektu City Nature Challenge je ukázat, že navzdory obecně přijímaným názorům je příroda ve městech opravdu unikátní a bohatá. Výzva odstartovala poprvé v roce 2016 a to pouze mezi městy Los Angeles a San Francisco. V roce 2018 se konal první mezinárodní ročník, kdy se zapojilo 68 měst. Do loňského ročníku se jich přihlásilo již více než 400.

V České republice se projekt koná od roku 2018 díky Národnímu muzeu, které dodnes zaštiťuje organizátory v dalších městech, která se průběžně zapojují napříč Českou republikou. V Ostravě se projekt díky iniciativě Ostravského muzea, které je ve městě hlavním organizátorem, uskuteční poprvé. Kromě Prahy a Ostravy se projektu v České republice účastní Brno, kde projekt zaštiťuje Hvězdárna a planetárium Brno, Uherské Hradiště s Univerzitou Tomáše Bati – Fakultou logistiky a krizového řízení, Biologické centrum AV ČR, v.v.i. v Českých Budějovicích a Veselsko. Obyvatelé těchto českých měst mají díky projektu jedinečnou možnost ukázat světu, že si přírody ve svém okolí váží, chrání ji a mají chuť ji objevovat.

Ostravské muzeum si společně s partnerskými organizacemi připravilo v těchto dnech doprovodný program pro všechny milovníky přírody, kteří mají chuť objevovat a poznávat živou přírodu ve svém městě. Doprovodný program odstartuje v pátek 26. dubna od 16 hodin expedicí do „městské divočiny“ s doktorkou Hanou Švehlákovou z VŠB – Technické univerzity Ostrava.

V sobotu 27. dubna bude možné již od brzkých ranních hodin zjistit „Kdo to zpívá?“ s ornitology ze Slezské ornitologické společnosti, kteří se vydají na jarní vycházku zaměřenou na poznávání ptactva v ostravské přírodě nebo poté od 8 hodin na ornitologickou procházku do obecního lesa U Hůry s odborníky z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity a Slezské ornitologické společnosti.

Od 10 hodin dopoledne začne procházka s pozorováním přírody v areálu zoologické zahrady s ekoložkou Markétou Cichou. Sobotní odpoledne bude od 14 hodin patřit komentované vycházce za přírodními krásami haldy Ema s botaničkou Hanou Režnarovou a geoložkou Evou Mertovou z Ostravského muzea. Víkendové pozorování zakončí botanická exkurze po městských parcích v neděli 27. dubna od 14 hodin.

Od úterý 30. dubna do neděle 5. května pak bude online komunita upřesňovat identifikaci druhů a v pondělí 6. května bude vyhlášen celkový počet pozorování a nejzajímavějších snímků ze všech koutů planety.

Praktické informace:

City Nature Challenge 2024 se koná od pátku 26. dubna do pondělí 29. dubna 2024.

Akce je realizována s podporou statutárního města Ostravy a za účasti partnerů: VŠB – Technické univerzity Ostrava, Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, ZOO Ostrava, Slezské ornitologické společnosti a Střediska volného času Korunka Ostrava.

Webová stránka City Nature Challenge Česká republika: https://citynaturechallenge.cz/