Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Zatopte lidem, ne přírodě

| autor: Redakce0

orgrez
zdroj: Orgrez

Projekt Zelené teplárenství společnosti Orgrez ECO je schopný snížit uhlíkovou stopu lokálních výtopen až o desítky procent při zachování výrobní ceny tepla.

Pakliže chce obec či město zlepšit svůj přístup k životnímu prostředí, zřejmě nejdostupnějším krokem je ekologičtější vytápění. V zájmu obce a občanů je ale také zajištění cenově dostupné dodávky tepla a elektřiny.

V obcích, kde jsou výtopny na tuhá paliva či plyn, může být výroba energií zatížena cenou povolenek, zároveň není přívětivá k životnímu prostředí. Moderní komunitní energetika je příležitostí pro zásadní zlepšení místního prostředí.

Tím zásadním, co z neekologické výroby obecní energie učiní ekologickou, je zapojení obnovitelných zdrojů do systému výroby tepla a elektrické energie. Tak dojde k dosažení snížení uhlíkové stopy o desítky procent. Dalším benefitem bude následný postupný odklon od neekologických, cenou a dodávkami nestabilních fosilních paliv.

Výsledné hodnoty snížení emisí se liší v závislosti na preferencích zákazníka, tedy obce, a jím zvoleném řešení. Záleží na balanci cílů v oblasti udržitelnosti vs. výrobních nákladů.

Hybridní výroba tepla s optimální kombinací zdrojů

Systém navržený společností Orgrez ECO, kombinuje různé zdroje. Kotle na plyn, plynovou kogeneraci, biomasu či odpady, fotovoltaiku s maximalizací využití jejího výkonu, kaskády tepelných čerpadel a elektrokotlů. Orgrez ECO věří, že koexistence klasických a udržitelných zdrojů je přínosná, a tak navrhujeme tuto, chcete-li, hybridní výrobu tepla.

Systém je doplněn o akumulaci do teplé vody, případně baterie, pro vykrytí časového nesouladu mezi produkcí elektřiny a spotřebou tepla. Pro dosažení optimálních ekonomických výsledků je systém navržen tak, aby využíval principu nákupu elektřiny v době denních minimálních cen.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert