Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Zateplováním se v krajských budovách ušetří ročně více než milion korun

| zdroj: Liberecký kraj1

Zateplováním se v krajských budovách ušetří ročně více než milion korun

Ve všech budovách ve správě Libereckého kraje se v letech 2016–2019 ušetřilo 3.250.000 kWh. Ve finančním vyjádření to je 3.500.000 korun.

„Je jasně vidět, že investice do revitalizací plášťů budov se dlouhodobě vyplácejí. Navíc snížením spotřeby snižujeme i tzv. uhlíkovou stopu a pomáháme přírodě. Rozhodně v tom hodláme pokračovat,“ okomentovala výsledky analýzy statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.

Liberecký kraj investuje z vlastních prostředků a dotací do revitalizace budov desítky miliónů korun. Na většinu akcí komplexního zateplování využil kraj finanční podpory z programu Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). V poslední době se tak zateplení dočkalo hned 7 objektů (Střední odborná škola Česká Lípa, objekt Lužická, Obchodní akademie Česká Lípa, instalace větrání s rekuperací, Střední škola Na Bojišti, objekt tělocvična a dílny, Léčebna respiračních nemocí Cvikov, objekt D, Domov důchodců Sloup v Čechách, výměna oken, Centrum intervenčních a psychosociálních služeb Libereckého kraje, objekt Dvorská) právě díky dotaci z OPŽP v investiční hodnotě 60 milionů korun.

Dalších 12 projektů, např. Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant, objekt Zámecká, Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v České Lípě, pavilon B, Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, Léčebna respiračních nemocí Cvikov, pavilon C, Domov pro seniory Vratislavice n. N., pavilon C, Střední zdravotnická škola, Turnov, objekt domova mládeže nebo třeba Střední škola, Lomnice n. P. objekt Pivovarská v hodnotě 178 milionů korun, bude dokončeno v letech 2020–2021.

Každý projekt, který je financován z OPŽP, musí splňovat řadu kritérií. Mimo jiné dotace vyžaduje plnění principu systematického managementu hospodaření s energiemi. Liberecký kraj naplňuje tento princip pravidelným monitoringem energetických spotřeb a nákladů a následným vyhodnocováním získaných dat. „Po dokončení stavby instalujeme měřidla dodávky tepla, případně podružné elektroměry, čistíme a nově nastavujeme regulaci topné soustavy na nové parametry objektu a sledujeme data o všech energiích i spotřebě vody. V topné sezóně sledujeme hodnoty v týdenním intervalu. Dlouhodobě se tyto investice Libereckému kraji rozhodně vyplácí,“ uzavřela Jitka Volfová.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Zateplování budov má velký význam. My máme dům zateplený, na střeše fotovoltaiku, tepelný čerpadlo a na zahradě studnu, takže jsme z velké části soběstační. Na provozu domu je to hodně znát. Až splatíme hypotéku, tak nám bude zbývat takových peněz, že nebudeme vědět, co s nimi :-D . Teď máme trochu starosti, protože nám končí fixace, takže řešíme refinancování hypotéky u https://finuance.eu/ a samozřejmě už to nebude za takové úroky jako předtím. O to víc se těším, až hypotéku doplatíme.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema