Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Zástupci ministerstev a krajů diskutovali o budoucnosti ochrany vody a rozvoji

| zdroj: Středočeský kraj0

Zástupci ministerstev a krajů diskutovali o budoucnosti ochrany vody a rozvoji

„Vodní nádrž Švihov je největší jak v ČR, tak ve střední Evropě a zhruba od roku 1972 zásobuje pitnou vodou nejen Prahu, ale i velkou část Středočeského kraje. Pro obce a zemědělce v jejím okolí to však znamená řadu leckdy až neúměrných omezení a je nutné, aby si k jednomu stolu sedli zástupci obcí, zemědělců, Povolí Vltavy a ideálně i tří krajů a tří ministerstev, kterých se problematika dotýká, a vyjasnili si, jakým směrem dál postupovat,“ říká k uspořádání konference její organizátor akce europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Jak dále uvedl, během posledních pěti let se už povedlo mnoho dílčích projektů, daří se spolupráce s Povodím Vltavy, s ministerstvem zemědělství, s krajem Vysočina i Středočeským krajem, navázaly se dobré kontakty s ministerstvem pro místní rozvoj a ministerstvem pro životní prostředí.

„Problém je ale pořád klíčová Praha, kde zatím nepřišla výraznější změna ani s novým primátorem a stále čekáme, jestli na akci pošlou alespoň písemné vyjádření, když už odmítli přímo vyslat zástupce a pro zaneprázdněnost odmítl přijít i pan primátor Hřib,“ prozrazuje další detaily Zdechovský, podle kterého Magistrát stále strká hlavu do písku s tím, že věří, že pokud se dohodnou všichni ostatní, Praha bude muset reagovat a k roku 2030 bude oblast Želivky dobrým místem k životu s udržitelným zemědělstvím i ochranou vody.

Statutární náměstek středočeské hejtmanky a náměstek pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloš Petera (ČSSD)na konferenci vyzdvihl, že Středočeský kraj, kraj Vysočina, hl. m. Praha a Povodí Vltavy uzavřely společné memorandum, jehož primárním cílem je komplexní ochrana povodí vodárenské nádrže Želivka.

„Zavázali jsme se spolupracovat a koordinovat činnosti, které budou směřovat ke zlepšení jakosti vody a na snížení vnosu znečišťujících látek včetně kritických populantů, tedy především zbytků léků, pesticidů a odpadů z průmyslové výroby,” prohlásil. Zároveň se smluvní strany dohodly, že budou spolupracovat na koordinaci činností směřujících k zajištění kvantity vody ve vodárenské nádrži Švihov.

Foto: Středočeský kraj

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ