Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Zamyšlení: Třiďte a bude vám přáno…?

| autor: Hana Tomášková0

Zamyšlení: Třiďte a bude vám přáno…?

V  tom lepším světě by obce, které třídí a starají se řádně a s velkou péčí o své odpadové hospodářství, byly po zásluze odměněny a ceněny. V tom ideálním světě by odpad vůbec nevznikal.

Ale žijeme v reálném světě. Kde odpad vzniká v obrovském množství a neustále. Co je dobré, je nesporný fakt, že Česká republika umí výborně třídit. Občané jsou uvědomělí, třídí hodně a dá se říci, že třídí rádi. Z velké části je to zásluha starostů a starostek. Oni znají své lidi, umí je motivovat i kontrolovat. Zajišťují přistavení odpadových nádob na vhodných místech, hlídají vznik černých skládek a v tom lepším případě dokáží na vytříděných surovinách i trochu vydělat a zajistit tak vyrovnaný rozpočet svého odpadového hospodaření.

Pokud ovšem nechybí odbyt a oni nemusí za vytříděné suroviny doplácet. Pak jim nezbývá než hledat cesty, jak z toho kolotoče ven. Jak motivovat vedení obce, aby zvyšovalo podíl vytříděných složek odpadu, když je to stojí více peněz? Jak mají přenášet motivaci na občany? Kdo to ve výsledku bude platit?

Naštěstí starostové dobře vědí, proč nechali zřídit sběrný dvůr či proč kontrolují hmotnost vyváženého komunálního odpadu. Pamatují, co je vedlo ke změnám v rámci odpadového hospodářství a kolik energie to stálo. Sice skřípou zuby, ale nevzdávají se.

Česká republika patří v separování odpadu na špici, ale to nás nespasí. Chybí recyklační možnosti, vzniká problém s odbytem vytříděných komodit, zájem o recyklované výrobky je zatím malý. Je to koloběh, který má logiku. Proč platit víc peněz za recyklovaný výrobek, který má zpravidla horší kvalitativní vlastnosti než originál? Proč vybírat dražší variantu z více možností?

V době, kdy národ nežije z ruky do úst, se daří i ekologii. Ale nyní už řada občanů i firem přemýšlí nad tím, jak zajistit své základní potřeby. Myšlenky na podporu recyklačního procesu jsou jim na hony vzdálené. Recyklace musí být podpořena seshora. Účelně, srozumitelně, s jasnými signály investorům.

Oběhové hospodářství, už podle svého názvu, by mělo být v pohybu. Rozpohybovat tento složitý aparát rozhodně není jednoduché. Některá kolečka v systému již fungují a pohybují se, je tedy na řadě uvést do běhu i ty zbývající součásti.

Foto: ilustrační/ redakce archiv

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ