Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Začíná stavba metra D, šachty a štoly geologického průzkumu se využijí na první stanice

| autor: Praha.eu0

Začíná stavba metra D, šachty a štoly geologického průzkumu se využijí na první stanice

Pražští radní dnes rozhodli o výstavbě metra D a finančním krytí geologického průzkumu. Podle náměstka pro dopravu Adama Scheinherra je začátek výstavby připravený na letošní červen, kdy by měl být na čtyřech místech v oblasti Pankráce zahájen geologický průzkum. Vykopané šachty a štoly se podle nového plánu využijí při samotné stavbě metra D.

„Je to obrovský krok pro Prahu. Od plánování se teď přesouváme k samotné výstavbě metra D. Jsme připravení přesně za měsíc zahájit geologický průzkum, který znamená faktické zahájení stavby. Kde skončí šachty a štoly geologického průzkumu, tam budou pokračovat razící zařízení na samotné tunely metra a stanic, což stavbu zrychlí a zlevní,“ řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

„Pražská městská hromadná doprava je jedna z nejlepších na světě. Ihned po našem zvolení do funkce jsme se stavbě metra D začali věnovat jako absolutní prioritě v rozvoji klíčových dopravních staveb v Praze.  Jsem velice rád, že konečně po mnohých přípravných pracích a dlouhé diskuzi předešlého vedení města dochází v tak rychlém časovém úseku k faktickému zahájení stavby v podobě započetí geologického průzkumu,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

„Věřím, že ve finální realizaci se budeme inspirovat ve velkých evropských metropolích, jako jsou Vídeň nebo Kodaň. Třeba v Kodani, podobně jako v Tchaj-peji, jezdí vlakové soupravy metra zcela bez řidiče. Zároveň se na jejich spolufinancování zásadně podílela vláda. Podobnou finanční pomoc budeme požadovat i po české vládě,“ dodal Zdeněk Hřib.

Náklady na realizaci kompletního geologického průzkumu budou 1,581 miliardy korun rozložené do tří let. Geologický průzkum poskytne detailní informace o stavu a podobě zeminy. Na jejich základě bude následně maximálně zpřesněn plán výstavby dalších etap a předejde se prodlužování stavby.

Pokud geologický průzkum neukáže na závažné komplikace, v létě 2020 můžeme plynule navázat výstavbou stanic v úseku z Pankráce do plánované stanice Olbrachtova. Pokud se povede získat všechna potřebná povolení, na konci roku 2027 by se pak Pražané mohli poprvé svézt celou trasou nové linky, která bude bez řidiče/plně automatizovaná a bude kompletně pokryta mobilním signálem,“ popsal předseda představenstva a generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) Petr Witowski.

Podle náměstka primátora Adama Scheinherra je potřeba obnovit důvěru Pražanů. „Metro D jsem přebral ve stavu, kdy byla výstavba zablokována žalobami, stanice měly vypadat stejně sterilně jako poslední stanice metra A, šachty se po geologickém průzkumu měly opět zasypat namísto toho, abychom je efektivně využili pro samotnou výstavbu,“ řekl Adam Scheinherr, podle kterého viděli Pražané jen málo reálných výsledků. „Vzal jsem si stavbu metra D jako svou osobní misi. Za šest měsíců jsme dosáhli dohody s vlastníky u stanice Pankrác, připravili jsme výtvarnou soutěž pod záštitou Národní galerie, výrazně rychleji vykupujeme pozemky, šachty a štoly využijeme pro samotnou stavbu. Slibuji všem Pražanům, že stejně rychle budeme postupovat i dál,“ řekl Adam Scheinherr. Za klíčovou považuje náměstek také změnu ve vedení DPP, který od prosince 2018 řídí manažer Petr Witowski.

Postup od nástupu nové koalice a zvolení nového generálního ředitele DPP

Stažení žaloby na územní rozhodnutí na stanici Pankrác

Dopravní podnik se letos v březnu mimosoudně dohodnul se společností Pankrác Shopping Center stojící za obchodním centrem Arkády Pankrác, která stáhla žalobu na územní rozhodnutí. „Připravili jsme protažení tramvajové trati na Pankrác a přizpůsobení vestibulu tak, aby byla zajištěná dostupnost oblasti i po dobu uzavření stanice metra kvůli výstavbě a Pražané se mohli dál pohodlně dostat domů nebo si nakoupit,“ řekl Adam Scheinherr.

Výtvarné ztvárnění stanic

„Architektonické ztvárnění stanic bohužel po předchozí koalici změnit nemůžeme, všech deset nových stanic ale dostane novou výtvarnou podobu. Připravili jsme s Národní galerií a architektem Davidem Vávrou soutěž na výtvarné ztvárnění, které se ve výsledku postará o úplně jiný výsledný dojem cestujících,“ řekl Adam Scheinherr. Pro soutěž už byli osloveni výtvarníci a umělci vybraní Národní galerií. Návrhy bude hodnotit odborná komise. Zastoupení v ní bude mít Magistrát hlavního města Prahy, Dopravní podnik hl. m. Prahy, Metroprojekt a umělecké kapacity jako Kurt Gebauer, Milena Dopitová nebo Michal Novotný z Národní galerie,“ popsal Petr Witowski. O prvních návrzích komise rozhodne do konce letošního června.

Iniciální dohoda u stanice Nádraží Krč

Adam Scheinherr a nové vedení DPP připravili iniciální dohodu s devíti vlastníky pozemků dotčených výstavbou plánované stanice Nádraží Krč. Dopravnímu podniku umožňuje iniciální dohoda využít pozemky pro stavbu metra a připravit základy pro možnost výstavby nad stanicí Nádraží Krč podle záměrů vlastníků. „Iniciální dohoda je prvním krokem pro zpětvzetí žaloby vlastníků na zrušení územního rozhodnutí metra D, o které město jedná, a díky konstruktivnímu vyjednávání všech stran se stažení žaloby očekává v nejbližších měsících,“ popsal Petr Witowski.

Jednání s Thomayerovou nemocnicí

Praha zahájila vyjednávání s Thomayerovou nemocnicí, do které budou cestující vystupovat ze stanice metra Nemocnice Krč. „Předejdeme tak smutnému osudu stanice vestibulu Nemocnice Motol, který kvůli majetkovým sporům zeje prázdnotou. Podnikáme všechny kroky tak, aby si cestující v případě stanice Nemocnice Krč mohli ve vestibulu koupit jízdenku, noviny nebo občerstvení,“ vysvětlil Petr Witowski.

Dohoda s Českou poštou

Díky dohodě se povedlo dosáhnout bezúplatné směny namísto původně plánovaného tržního nájmu za pozemky, který by byl pro město výrazně dražší variantou.

Posun v lokalitě Písnice

Významný posun nastal také v lokalitě Písnice, kde se hlavnímu městu povedlo vykoupit potřebné pozemky, díky čemuž bude možné metro D razit ve směru od Písnice, nikoliv podle původně zamýšleného plánu ve směru od Nemocnice Krč. „Chceme, aby stavba byla co nejhladší a co nejméně omezila Pražany v lokalitě. Díky výkupu pozemků v oblasti Písnice se nám povedlo změnit plán a nebudeme razit metro od Nemocnice Krč, což by způsobovalo v této lokalitě nadměrnou zátěž a značné dopravní komplikace, ale začneme z opačného konce, ve směru od Písnice,“ doplnil náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Využití geologického průzkumu

Oproti původnímu plánu bude téměř 100 % děl geologického průzkumu na čtyřech místech využito pro výstavbu metra D. „Kde skončí šachty a štoly geologického průzkumu, tam budou pokračovat razící zařízení na samotné tunely metra a stanic, což stavbu zrychlí a zlevní,“ řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Architektonická soutěž na stanici Náměstí bratří Synků

Pokračují jednání o části metra D z Pankráce ve směru do centra, která se bude stavět ve druhé etapě. „Plánujeme vypsat architektonickou soutěž na stanici Náměstí bratří Synků. Samozřejmostí bude umělecky cenná podoba stanice, ale soutěž zahrne také řešení náměstí a celého území, což bude v Praze vůbec poprvé,“ řekl Adam Scheinherr. Součástí zadání architektonické soutěže bude i napojení stanice metra na plánovanou stanici ŽUP (Železniční uzel Praha), kterou zajišťuje Správa železniční dopravní cesty. 

Foto: Praha.eu

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema