Za sběr nedopalků dostane Jihlava cca půl milionu korun ročně

| zdroj: Jihlava0

pawel-czerwinski-7USMFYqt1NI-unsplash
zdroj: unsplash.com

Cílem NEVAJGLUJ je mimo jiné přispět ke zlepšení pořádku na veřejných prostranstvích. Jen za úklid v parcích a na zelených plochách zaplatí Jihlava ročně 5,5 milionu korun.

Jihlava se zapojila do kolektivního systému společnosti NEVAJGLUJ a.s. Za úklid nedopalků cigaret bude město dostávat cca půl milionu korun ročně. Cílem novinky, které dalo oprávnění k provozu Ministerstvo životního prostředí ČR, je přispění ke zlepšení pořádku na veřejných prostranstvích obcí a k ochraně životního prostředí omezením odhazování nedopalků.

Jihlava platí ročně za úklid veřejných prostranstvích, jakými jsou například parky, travnaté plochy nebo lesopark Heulos, 5,5 milionu korun. „Samozřejmě nesbíráme pouze nedopalky, ale veškerý nepořádek jako jsou plastové lahve, obaly od jídla, rozbité sklo a podobně. Za příspěvek ve výši zhruba půl milionu korun budeme rádi,“ řekla vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková.

Kolektivní systém NEVAJGLUJ a.s. vznikl na základě dohody výrobců tabákových výrobků s filtry. Mezi hlavní povinnosti patří zajištění úhrad nákladů obcím na úklid, soustřeďování a další nakládání s odpady tabákových výrobků s filtry (nedopalky) a také osvětová činnost, která je zaměřená na omezení odhazování nedopalků v obcích mimo určené sběrné nádoby.