Za porušení zákona o vodách uložili inspektoři ČIŽP pokutu téměř 150 tisíc korun

| zdroj: Česká inspekce životního prostředí0

Za odběry vod nad rámec povolení jí inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z Plzně uložili pokutu 144 800 korun. Další pokutu 5 000 korun dostala navíc za to, že pravidelně nesledovala jakost vypouštěných odpadních vod.

„V červnu a červenci 2017 odebrala společnost LB MINERALS celkem 2 896 m3 podzemní vody z vrtu KaH-1 v rozporu s rozhodnutím, které vydal Městský úřad Kralovice. Tím porušila zákon o vodách. Firma také nedodržela jednu z povinností stanovených povolením pro provoz biologické čistírny odpadních vod, a to sledovat jakost vypouštěných odpadních vod na odtoku v pravidelném intervalu.

Podle vodního zákona je ten, kdo vypouští odpadní vody do vod povrchových, povinen měřit míru jejich znečištění v souladu s rozhodnutím vodoprávního úřadu,“ řekla Petra Horčicová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Plzni.

LB MINERALS, s.r.o. se zabývá výrobou kaolinu a s tím spojenými činnostmi. Pro zásobování areálu provozu v Kaznějově vodou společnost využívá mimo jiné tři zdroje podzemních vod. Konkrétně o vrtané trubní studny V-1, HK-2 a KaH-1. Splaškové odpadní vody z areálu společnosti a z přilehlé administrativní budovy další firmy jsou sváděny na biologickou ČOV. Ta je umístěna v dolní části areálu a je provozována samotnou společností.

ilustrační foto/wikipedie