Za porušení podmínek integrovaného povolení uložili inspektoři ČIŽP pokutu sto tisíc korun

| zdroj: Česká inspekce životního prostředí0

V roce 2016 překročila firma několikrát měsíční povolené množství pro vypouštění průmyslových odpadních vod (červen, červenec, září, říjen). Zároveň tak překročila i roční povolené množství a vypustila do řeky Lužnice celkem 119 009 m3 průmyslových odpadních vod.

„Firma nezajistila, aby odpady zařazené podle druhu a kategorií byly shromažďovány odděleně. Například v kovových kontejnerech umístěných v areálu označených „směsný komunální odpad“, byly i odřezky kabelů, kancelářský papír, voskovaný papír od etiket, folie, pěnové proložky, provázky, PET lahve, plechovky od nápojů, vázací pásky, kelímky, skleněné lahve a další,“ řekl Vladimír Jiráček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Českých Budějovicích.

Společnost také do dvou pracovních dnů neohlásila krajskému úřadu havárii s vlivem na životní prostředí, konkrétně šlo o únik chlornanu sodného do řeky Lužnice, ke kterému došlo 14. 4. 2018. Ani zprávy o plnění podmínek integrovaného povolení za roky 2016, 2017a 2018 neobsahovaly všechny výsledky monitoringu vod, konkrétní data v případě termínovaných podmínek, správné odkazy na přílohy a správné zdůvodnění plnění některých podmínek. Tím vším společnost LAUFEN CZ s.r.o. porušila povinnosti stanovené zákonem o integrované prevenci.

Foto: ČIŽP