Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Za havárii na Kosovém potoce padla pokuta 250 tisíc korun

| zdroj: Česká inspekce životního prostředí0

Za havárii na Kosovém potoce padla pokuta 250 tisíc korun

Firma je zodpovědná za nekontrolovaný únik znečištěných odpadních vod z přečerpávací stanice odpadních vod ve Valech na Chebsku do Kosového potoka. V důsledku vodoprávní havárie uhynulo v červenci 2018 minimálně 75 kriticky ohrožených raků říčních, 19 kriticky ohrožených mihulí potočních a 25 ohrožených vranek obecných.

Firma se tak dopustila dvou porušení zákona na ochranu přírody a krajin - poškození významného krajinného prvku, kterým Kosový potok je, a především způsobila úhyn zvláště chráněných živočichů nedovoleným zásahem do jejich prostředí. 

„Ke kontaminaci potoka došlo 12. až 16. července 2018 kvůli závadě na zařízení přečerpávací stanice odpadních vod. Působení závadných látek mělo za následek rychlou a drastickou změnu vodního prostředí a rozsáhlý úhyn ryb a raků.

Havárií byl zasažen minimálně tříkilometrový úsek toku – od přečerpávací stanice ve Valech až po silniční most v ulici třída Vítězství v Mariánských Lázních,“ řekl Pavel Grund, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem.

V odebraných vzorcích kontaminovaných vod byl prokázán například výskyt enterokoků a koliformních bakterií Escherichia coli, což jsou indikátory fekálního znečištění.

„Jsme přesvědčeni, že firma nerealizovala všechna opatření, aby vodoprávní havárii zabránila. Například týdenní kontroly a údržby přečerpávací stanice byly z našeho pohledu nedostatečné. Nepředstavují kontrolní mechanismus schopný reagovat na akutní závadu,“ uvedl Grund.

Inspektoři předpokládají, že počet uhynulých živočichů byl ve skutečnosti vyšší, protože někteří uhynulí jedinci mohli být vlivem proudící vody odplaveni dále po toku a nebylo možné je už najít.

Společnost CHEVAK Cheb se proti uložené pokutě odvolala, Ministerstvo životního prostředí ale odvolání zamítlo a sankci potvrdilo. Pokuta je pravomocná.

ilustrační foto/pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert