Výstava Udržitelná Praha ukazuje, jak zelená architektura může snížit emise v metropoli

| zdroj: Praha.eu0

aktuality.png
zdroj: Praha.eu

V pražském Mánesu se od čtvrtka 10. června otevírá výstava Udržitelná Praha 2021, která si klade za cíl ukázat problematiku i prostředky, kterými lze dosáhnout trvale udržitelného rozvoje hlavního města Prahy. Architektura podle náměstka primátora hl. m. Prahy Petra Hlubučka v tomto ohledu sehrává a bude sehrávat klíčovou roli dotýkající se každého aspektu života ve městě.

Výstava představuje desítky konkrétních projektů, které městské části a hl. m. Praha připravují v oblasti zelené architektury a které mají pomoci naplnit Klimatický závazek hl. m. Prahy, tedy snížit emise CO2 do roku 2030 o 45 % a do roku 2050 učinit Prahu bezemisní metropolí. Výstava v pražském Mánesu potrvá do 30. června tohoto roku.

Již v červnu 2019 přijala Praha svůj Klimatický závazek a snížit emise CO2 o 45 % do roku 2030. Na konci května letošního roku pak Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo strategii, jak tohoto cíle dosáhnout – Klimatický plán hl. m. Prahy do roku 2030. Jedním ze základů strategie metropole na cestě k uhlíkové neutralitě jsou investice do udržitelných budov a snižování jejich energetické náročnosti, nebo například opatření, která mají za cíl připravit Prahu na negativní dopady změn klimatu.

„Výstava Udržitelná Praha 2021 prezentuje jednu ze základních ambicí Klimatického plánu – vnést více přírody do života Prahy a učinit život v metropoli zdravější a dlouhodobě udržitelný,“ říká Petr Hlubuček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí. „Prezentované projekty jsou reálnými chystanými řešeními, které mohou pomoci Praze v naplnění cíle snížit emise CO2o 45 procent a v roce 2050 dosáhnout v hlavním městě uhlíkové neutrality, a doufám, že se stanou co nejdříve součástí života Pražanů,“ dodává Petr Hlubuček.

Pořadatelé se zaměřují na reálně připravované projekty, které přinášejí do Prahy více zelených ploch, více zelené architektury a více inspirativní invence pomáhající rozvoji přírody a zachování přírodních zdrojů v hlavním městě.

Mezi projekty hl. m. Prahy, se kterými se mohou návštěvníci v Mánesu blíže seznámit, jsou například obnova Královské obory Stromovky, obnova historických pražských sadů, založení a rozvoj lesoparku Letňany, revitalizace údolí Rokytky v Hrdlořezích nebo vodárenské osvětové centrum Hydropolis Praha.

Výstava se uskuteční od 10. června do 30. června 2021. Otevřena denně 12:00 – 19:00 hodin, vstup volný.

Více informací na: https://www.architectureweek.cz/category/2021/vystava-udrzitelna-praha/ .

Fotografie naleznetezde.