Výsledky výzkumu: Češi ve skutečnosti neumí třídit odpad

| zdroj: JRK0

Dezinfekce sběrných hnízd a kontejnerových stání
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Třídění odpadu Čechům, navzdory zažitým představám, příliš nejde.Více než dvě třetiny odpadů vyprodukovaných v obcích a městech totiž lze dále vytřídit. Vyplývá to z desítek analýz, které provedli odborníci ze společnosti JRK a Institutu cirkulární ekonomiky v letech 2021 a 2022. Podle výsledků fyzických analýz je možné z popelnic na směsný komunální odpad dále vytřídit téměř 71 % odpadu!

Jak zkoumání probíhalo? V desítkách měst a obcí byl proveden rozbor půl tuny až tuny směsného komunálního odpadu. Skupina odborníků ze společnosti JRK a Institutu cirkulární ekonomiky odpad ručně roztřídila podle jednotlivých druhů až na 11 složek.

Bioodpad černou ovcí

Smutné prvenství drží bioodpad. Z celkového množství zkoumaného odpadu tvořil více než třetinu (35,6 %). Z toho představuje kolem 25 procent kuchyňský odpad a necelých jedenáct procent zahradní zeleň. Zastupitelé však často vnímají potenciál třídění bioodpadu a jeho různých složek. Například v Opavě spustili pilotní projekt třídění kuchyňského odpadu, kdy se ho za prvních pět měsíců vysbíralo 31 tun! A podobné projekty se rozjíždí či rozjely třeba i v Teplicích, Příboře, Klášterci nad Ohří, Vyškově, Ivančicích, Slavkově u Brna a dalších městech. S tříděním bioodpadu začala i Praha. Přesto, z fyzických analýz vyplynulo, že je v České republice obrovský prostor pro zlepšení třídění všech druhů bioodpadů.

Blízko k třídění, daleko k dobrým výsledkům

89 kroků. Tak daleko má občan České republiky průměrně ke kontejnerům s plastem, papírem či sklem. Přesto mnoho Čechů tyto komodity stále netřídí. Odborníci během fyzických analýz odpadu totiž našli ve směsném odpadu větší množství plastu (8 %). Další složkou, která byla v analyzovaných vzorcích hojně zastoupena, byl papír, který tvořil 6,4 % a textil s 5,4 %, stejný byl i podíl skla. A zanedbatelný nebyl ani obsah stavebního odpadu (4,6 %) nebo kovů (2,8 %). Co může obcím a městům pomoci? Trendem, který výrazně zlepšuje vytříděnost těchto odpadů, je sběr odpadu dům od domu. Ve městech a obcích, kde ho zavedli, došlo ke zvýšení množství vytříděného odpadu a rovněž tu klesl objem směsného komunálního odpadu. Díky tomu zde dosáhli úspor v odpadovém hospodářství.

JRK1

Graf – výsledky fyzických analýz odpadu provedených odborníky z JRK a INCIEN v českých městech a obcích v letech 2021 a 2022/ Výsledky fyzické analýzy odpadu ve městech a obcích

Z analýz jasně vyplývá, že až 71 % odpadu, který skončil v nádobách na směsný komunální odpad, nemuselo skončit na skládce, pokud by ho obce respektive domácnosti správně vytřídily.