Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Vratné stravování: jezte, pijte bez zbytečného plastu

| autor: MŽP0

Vratné stravování: jezte, pijte bez zbytečného plastu

Kelímky se točí na 316 místech v ČR, misky vrací 16 restaurací a dalších 14 miluje rekrabičky. Vratné kelímky se v Česku začaly objevovat na hudebních festivalech či sportovních akcích už před sedmi lety. Jednorázové plasty ale nesouvisí jen s jednorázovými událostmi. 

Průkopníkem nahrazování jednorázových plastů byl na začátku desetiletí český NickNack. Tisíce jednorázových kelímků vyprodukovaných na festivalech vyděsily a zároveň inspirovaly jeho zakladatele Martina a Michala Hanákovi už v roce 2010. Vratný kelímek pak ve finální podobě spatřil světlo světa o tři roky později na velkých festivalech jako Colours of Ostrava nebo Hip hop kemp. Jednoduchý systém vratné zálohy nahradil zcela zbytečné tuny plastu, jejichž další možné využití byla v tom nejlepším případě recyklace.

Jednorázové ale nejsou jen kelímky na studené nápoje. V březnu 2018 se stal jedním z hlavních motivů iniciativy #dostbyloplastu Ministerstva životního prostředí kelímek na kávu s sebou. Ten totiž po splnění jeho účelu nelze ani recyklovat, na denní bázi se jich přitom jen v Evropě spotřebovávalo na 725 milionů denně.

Problém do té doby řešili v zásadě jen sami spotřebitelé donesením vlastních hrnků. Rozběhnout vratný systém v rámci podniků byť jen v jednom městě se v červnu minulého roku pokusil Jan Havránek z Otoč kelímek. Projekt se ale velmi rychle zalíbil provozovatelům ve všech koutech Česka, kelímky se tak po roce točí už na 316 místech. Dalších šest kaváren pak spojuje systém Gocup.

Letos se vratné systémy posunuly o další krok dál – k náhradě jednorázových tácků a boxů na jídlo s sebou. V červnu spustili první krabičkový systém tvůrci Otoč kelímek pod názvem Vratné misky. V těch si můžete odnést jídlo z 16 restaurací v Praze, Brně, Olomouci, Plzni, Poděbradech a Hradci Králové. Na všech místech je možné krabičky nejen naplnit jídlem, ale také vracet za zálohu 150 Kč. Do oběhu se za svůj život uzavíratelná miska dostane až pětsetkrát.

Dalších 10 brněnských a 4 pražské podniky spojuje vratný systém Rekrabička, který začal fungovat jen o pár dní později. Princip užití Rekrabiček je prakticky stejný. Liší se podobou krabičky, nižší zálohou 50 Kč a samozřejmě zapojenými podniky, v nichž můžete box klidně i nevymytý vrátit. Rekrabička přitom není první projekt, kterým se její zakladatel Ondřej Širočka rozhodl omezit jednorázové plasty. Původně pomáhal nahradit jednorázové obaly na krabičkové diety.

Ani nádoby na studené nápoje od NickNack a řady dalších výrobců nezůstaly pouze záležitostí krátkodobých akcí. Začaly se objevovat i ve stálém vybavení pestré škály provozoven. Jednorázové kelímky na nápoje nahradily třeba v Safari Parku Dvůr Králové, v pražských kinech Aero, Oko a Světozor nebo na koupališti v Bystřici pod Hostýnem. Např. v teplickém bistru Bonviván zase servírují jídla s sebou do elegantních mističek k zapůjčení.

Spolu s vratnými systémy se navíc stále rozšiřuje i možnost odnést si pití či jídlo v donesené nádobě. I na místech, která nejsou do zmíněných projektů zapojená, tak můžete vypůjčené kelímky či krabičky využít. V takovém případě si je pouze budete muset umýt sami a hlavně si je nezapomenout sbalit.

Svým rozhodnutím navíc můžete motivovat i ostatní. Připojte své bezplastové předsevzetí na www.cr2030.cz a přesvědčte se, že v tom nejste sami.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ